Szef Rio Tinto odchodzi przez zniszczenie zabytków sprzed 46 tys. lat

opublikowano: 03-03-2021, 07:38

Simon Thompson, szef rady dyrektorów Rio Tinto odejdzie ze spółki z powodu zniszczeń, które koncern górniczy spowodował w miejscach ważnych dla kultury Aborygenów.

W ubiegłym roku prace prowadzone w kopalni rudy żelaza Rio Tinto spowodowały zniszczenia dwóch jaskiń w zachodniej Australii, w których wcześniej odkryto zabytkowe przedmioty świadczące o obecności ludzi od dziesiątków tysięcy lat. Wywołany tym skandal doprowadził do rezygnacji prezesa spółki i jego dwóch zastępców.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Simon Thompson ogłosił właśnie, że ustąpi ze stanowiska szefa rady dyrektorów po walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w przyszłym roku.

- Jestem w najwyższym stopniu odpowiedzialny za błędy, które doprowadziły do tych tragicznych wydarzeń – przyznał.

W grudniu parlament Australii nakazał Rio Tinto naprawić szkody. Przeprowadzone dochodzenie wykazało, że koncern „znał wartość tego, co niszczył, ale mimo to wysadził to w powietrze”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane