Szef Sekretariatu Górnictwa "S" grozi bojkotem produktów Frito Lay

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-01-2006, 19:24

Kazimierz Grajcarek, szef Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność", zrzeszającego 100 tys. osób, grozi bojkotem produktów firmy Frito Lay, jeśli w przedsiębiorstwie tym nie ustaną, jak to ujął, "barbarzyńskie metody zarządzania". Przedstawicielka Frito Lay twierdzi, że związkowiec nie ma żadnej wiedzy o sytuacji w zakładzie.

Kazimierz Grajcarek, szef Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność", zrzeszającego 100 tys. osób, grozi bojkotem produktów firmy Frito Lay, jeśli w przedsiębiorstwie tym nie ustaną, jak to ujął, "barbarzyńskie metody zarządzania". Przedstawicielka Frito Lay twierdzi, że związkowiec nie ma żadnej wiedzy o sytuacji w zakładzie.

    Jak podało w piątek biuro prasowe "Solidarności" w Gdańsku, sprawa dotyczy zwolnienia w połowie grudnia 2005 r. szefa komisji zakładowej "S" we Frito Lay Sławomira Zagrajka za rzekome zawyżanie liczby członków związku. Jednocześnie władzy firmy zorganizowały ankietę, w której pracownicy w obecności notariusza mieli przyznać się do przynależności związkowej. Zdaniem wyrzuconego z pracy działacza "S", pracodawca mści się w tensposób za nagłośnienie sprawy molestowania kobiet w fabryce w Grodzisku Mazowieckim.

    "W imieniu Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ +Solidarność+ żądam natychmiastowego ucywilizowania stosunków pracy. Jednocześnie informuję, że jeśli nie ustaną haniebne praktyki stosowane w tym przedsiębiorstwie, zbojkotujemy wasze wyroby" - napisał Grajcarek w liście do dyrektora oddziału Frito Lay Poland Jerzego Szyszki.

    Grajcarek dodał, że zwróci się również do Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", aby o sytuacji we Frito Lay poinformowała międzynarodowe organizacje związkowe.

    "Jest mi wstyd, że Polacy pracujący w zarządzie obcej firmy zachowują się jak ekonomi za czasów feudalnych. To hańba dla was, ale i dla Polski" - podkreślił w liście szef Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność".

    Grajcarek zaznaczył w rozmowie z PAP, że branża górnicza i energetyczna związku zawodowego, którą reprezentuje, będzie reagowała na wszelkie łamanie godności pracowniczej niezależnie od miejsca i rodzaju firmy.

    "Zarówno ton listu, jak i użyte w nim słownictwo świadczą, iż autor nie ma najmniejszego pojęcia o sytuacji w naszym zakładzie i najwyraźniej opiera się na informacjach nie mających nic wspólnego z rzeczywistością. Nie rozumiemy jednak powodów, dla których przedstawiciele związków zawodowych używają urągających godności naszej i naszych pracowników inwektyw. Nie zamierzamy się do nich ustosunkowywać" - podkreśliła w oświadczeniu dla PAP dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Frito Lay Małgorzata Skonieczna.

    Wyjaśniła, że zwolnienie z pracy lidera "S" we Frito Lay było w pełni zasadne, gdyż "od dawna podawał radykalnie zawyżoną liczbę członków związku". Konieczna zaznaczyła, że procedura ustalenia rzeczywistej liczby związkowców w zakładzie odbyła się w warunkach "dobrowolności i absolutnej poufności", a notariusz pełnił rolę osoby zaufania publicznego. 

    Skonieczna dodała, że ewentualny bojkot produktów Frito Lay uderzyłby w pierwszym rzędzie w pracowników firmy.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane