Szef Siemens Gamesa: energia wiatrowa nie może być zbyt tania

opublikowano: 24-11-2021, 17:56

Andreas Nauen, szef producenta turbin Siemens Gamesa ostrzegł przed kontynuacją wyścigu w obniżaniu kosztów generowania energii wiatrowej, informuje Reuters.

Agencja przypomina, że boom na „zieloną” energię umożliwił sprowadzenie kosztu produkcji energii wiatrowej do poziomu konkurencyjnego wobec produkcji energii z paliw kopalnych.

- To, co osiągnęliśmy, to że energia wiatrowa jest teraz tańsza niż cokolwiek innego. Ale uważam, że nie powinniśmy robić jej zbyt tanią – powiedział Reutersowi Nauen.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Popyt na turbiny wiatrowe jest rekordowy. Niższe ceny i rosnąca konkurencja ograniczyły jednak marże.

- Prawdopodobnie poszliśmy za daleko – zauważył szef Siemens Gamesa.

Jego zdaniem, jeśli w dalszym ciągu będzie presja na redukcję kosztów energii wiatrowej, zdolność branży turbin wiatrowych do inwestowania w nowe fabryki i technologie znacząco zmaleje.

Reuters przypomina, że marża operacyjna producentów turbin znalazła się pod presją również z powodu rosnących na świecie kosztów surowców i materiałów, a także w związku z tzw. wąskimi gardłami. Agencja zwraca uwagę, że Vestas, duński rywal Siemens Gamesa, obniżył już dwa razy prognozy na ten rok. Obecnie spodziewa się marży wysokości 4 proc. wobec 5-7 proc. wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane