Szef Tesco: biali mężczyźni w radach dyrektorów „zagrożonym gatunkiem”

Marek Druś
opublikowano: 13-03-2017, 08:50
aktualizacja: 13-03-2017, 08:51

John Allan, szef rady dyrektorów Tesco przekonuje, że żartował, kiedy mówił, że „biali mężczyźni są zagrożonym gatunkiem w radach dyrektorów” brytyjskich spółek, donosi Reuters.

Allan uczestniczył w ubiegłym tygodniu w konferencji, której uczestnikami były osoby mające pełnić rolę niezarządzających członków rad dyrektorów spółek. Powiedział im, że kobiety i osoby z mniejszości etnicznych mają obecnie niezwykle sprzyjający okres jeśli chodzi o osiąganie najwyższych stanowisk w biznesie.

John Allan
Zobacz więcej

John Allan fot. Bloomberg

- Przez tysiące lat mężczyźni dostawali większość tych miejsc pracy. Wahadło wychyliło się bardzo mocno w drugą stronę teraz i w przewidywalnej przyszłości – powiedział.  – Jeśli jesteście białym mężczyzną, jesteście zagrożonym gatunkiem i będziecie musieli pracować dwa razy mocniej – dodał.

Allan, który został szefem rady dyrektorów Tesco w 2015 toku, tłumaczył potem, że chciał jedynie być zabawny wobec składającej się w większości z kobiet publiczności.

- Chciałem być dowcipny – powiedział brytyjskiej prasie. – W rzeczywistości chciałem zwrócić uwagę na to, że to świetny czas dla kobiet i mniejszości etnicznych, które chcą wejść do biznesu – dodał.

W wydanym oświadczeniu Allan powiedział, że żałuje obecnie wypowiedzianych słów. Podkreślił, że jest zdecydowanym zwolennikiem większej dywersyfikacji we władzach spółek. 

Opisując tą historię The Guardian przypomniał, że wśród członków rad dyrektorów spółek z FTSE 100 tylko 26 proc. to kobiety. W zarządach tych spółek zajmują tylko 10 proc. stanowisk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Szef Tesco: biali mężczyźni w radach dyrektorów „zagrożonym gatunkiem”