Szef WTO Lamy: Kraje byłego ZSRR powinny płacić za energię cenę rynkową

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-01-2006, 11:13

Kraje takie jak Ukraina i Rosja powinny w średnioterminowym okresie czasu płacić ceny rynkowe za energię, aby wzmocnić swą gospodarkę - powiedział w poniedziałek dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO) Pascal Lamy w reakcji na ograniczenie przez Rosję dostaw gazu na Ukrainę.

Kraje takie jak Ukraina i Rosja powinny w średnioterminowym okresie czasu płacić ceny rynkowe za energię, aby wzmocnić swą gospodarkę - powiedział w poniedziałek dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO) Pascal Lamy w reakcji na ograniczenie przez Rosję dostaw gazu na Ukrainę.

    "Jakiekolwiek występują w krótkim czasie problemy prawne i polityczne, w średnioterminowym okresie te kraje muszą płacić za energię po obecnych cenach rynkowych, tak, aby wzmocnić wydajność swoich gospodarek" - oświadczył Lamy we francuskiej stacji telewizyjnej LCI.

    "Rosja i Ukraina są kandydatami do WTO. Ich obecny konflikt byłby łatwiejszy do zrozumienia i rozwiązania, gdyby obydwa kraje były już członkami tej organizacji" - podkreślił Lamy.  

    "Są tu dwie kwestie - po pierwsze kontrakty na dostawę i na transport gazu oraz czy są one indeksowane, czy nie oraz kiedy i jak można dokonać ich przeglądu. Jest jednak jeszcze bardziej zasadnicza sprawa wychodząca poza kwestie handlu międzynarodowego - marnowanie energii w Rosji i na Ukrainie" - zauważył dyrektor generalny WTO.

    Rosja, zgodnie z zapowiedzią, rozpoczęła w niedzielę operację odcięcia dostaw gazu przeznaczonego dla Ukrainy, która nie zgodziła się na nowe ceny gazu, ponad czterokrotnie wyższe niż dotychczasowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane