Szef WTO: to największy kryzys globalnego wolnego handlu od 1947 roku

opublikowano: 30-11-2018, 06:27

Roberto Azevedo, dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO) uważa obecną falę protekcjonizmu za największy kryzys globalnego wolnego handlu od 1947 roku.

- To największy kryzys nie dla WTO, ale dla całego wielostronnego systemu handlu od czasów zawarcia GATT [Układ Ogólny w sprawie Taryf Celnych i Handlu, poprzednik WTO] w 1947 roku – oświadczył Azevedo.

Roberto Azevedo
Zobacz więcej

Roberto Azevedo Bloomberg

Szef WTO jest w Buenos Aires gdzie w piątek i sobotę odbędzie się szczyt przywódców państw G20. Głównym wydarzeniem ma być planowane na sobotni wieczór spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Chin Xi Jinpinga. Rynki liczą na to, że stanie się coś, co  złagodzi napięcie w relacjach handlowych między dwoma największymi gospodarkami świata.

Azevedo uważa, że obecnie doszło do postawienia pod znakiem zapytania podstawowych zasad współpracy i unikania dyskryminacji w handlu. Szef WTO wezwał USA i Chiny do zmiany postawy z nastawionej na konflikt oraz rezygnację z wzajemnych gróźb i oskarżeń na rzecz dążenia do wypracowania rozwiązań. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu