Szef WTO: wojna handlowa musi się zakończyć politycznym porozumieniem

  • PAP
opublikowano: 25-07-2018, 21:18

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo uważa, że narastającą globalną wojnę handlową musi zakończyć polityczne porozumienie światowych liderów, gdyż kontynuowanie obecnej drogi jedynie zaszkodzi gospodarce światowej.

Azevedo powiedział w środę w Genewie na konferencji prasowej, że światowi liderzy muszą słuchać siebie nawzajem i próbować rozwiązać problem, zamiast uciekać się do odwetu lub wszczynać spory prawne.

Roberto Azevedo
Zobacz więcej

Roberto Azevedo fot. Bloomberg

Co do wojny handlowej i sposobów jej powstrzymania, to zdaniem Azevedo nie ma na to technicznych sposobów, bo spór jest polityczny.

"Rozwiązanie może być znalezione jedynie poprzez rozmowy na wysokim szczeblu i zaangażowanie" - powiedział Azevedo dziennikarzom.

Jego zdaniem wielu przywódców już zdało sobie sprawę, że problem należy rozwiązać, lecz - jak dodał - "istnieją różne poglądy na temat najlepszej polityki, mającej na celu pobudzanie wzrostu gospodarczego i zwiększanie liczby miejsc pracy, i że taka dyskusja toczy się w USA".

"Najwyraźniej administracja ma własne poglądy na temat tego, jak to osiągnąć, i przypuszczam, że dojdzie do wewnętrznej debaty na ten temat i oni w pewnym momencie to zrozumieją" - powiedział szef WTO.

Jak pisze Reuters, samo WTO zostało uwikłane w wojnę handlową, wywołaną bezprecedensowym barierami celnymi wprowadzonymi przez (prezydenta USA) Trumpa i podsycaną przez odwetowe posunięcia Chin oraz wzajemne groźby Pekinu i Waszyngtonu.

Trump zablokował nowe nominacje do sądu najwyższego WTO i odwołał się do obaw o bezpieczeństwo narodowe, by uzasadnić wprowadzenie ceł na stal i aluminium, które wywołało irytację zarówno przeciwników, jak i sojuszników - przypomina Reuters.

Niemniej Azevedo powiedział, że system WTO nie jest "jeszcze sparaliżowany", i wyraził przekonanie, że przetrwa, ponieważ w przeciwnym razie byłaby to sytuacja z najgorszym scenariuszem: żadnych zasad, a jedynie "prawo dżungli".

Zapewnił, że ma bardzo dobre i częste kontakty z przedstawicielem ds. handlu USA Robertem Lighthizerem. "Nie sądzę, że czegoś brak w moim dialogu ze Stanami Zjednoczonymi" - ocenił dyrektor generalny WTO.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu