Szefowa MFW wzywa banki centralne do czujności

opublikowano: 27-02-2018, 08:14
aktualizacja: 27-02-2018, 08:17

Christine Lagarde przekonuje, że banki centralne muszą być czujne z powodu utrzymującej się niepewności jak normalizacja polityki monetarnej wpłynie na gospodarki rozwinięte.

- Wiemy od pewnego czasu, że to nadchodzi, ale pozostaje niepewne jak dokładnie to wpłynie na firmy, miejsca pracy i dochody – powiedziała Lagarde podczas konferencji w Dżakarcie. – Jest jasne, że kreatorzy polityki monetarnej powinni być czujni co do możliwych efektów wywartych na stabilność finansową, w tym perspektywę gwałtownych przepływów pieniędzy – dodała.

Zobacz więcej

Christine Lagarde

Bloomberg

Niedawno doszło do wzrostu zmienności na globalnych rynkach akcji z powodu nagłego wzrostu obaw szybszego wzrostu stóp procentowych w USA.

Odnosząc się do sytuacji globalnej gospodarki szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazała, że ożywienie widoczne jest w ok. 2/3 światowej gospodarki. Wskazała, że sytuacja ta daje możliwość zreformowania rynków finansowych, poprawy prawa pracy i obniżenia tzw. barier wejścia w nadmiernie chronionych branżach.

MFW prognozuje, że w tym roku i przyszłym globalny wzrost gospodarczy wyniesie 3,9 proc.

- Jak mówiłam ostatnio, czas na naprawę dachu jest wtedy, kiedy świeci słońce – powiedziała Lagarde. – Naprawa dachu oznacza także skorzystanie z reform fiskalnych do generowania wyższych przychodów publicznych, tam gdzie to potrzebne, a także poprawy wydatków. Zwiększając publiczne finanse kraje mogą zwiększyć inwestycje w infrastrukturę i rozwój, szczególnie zabezpieczenia na najbardziej zagrożonych – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu