Szefowa EBC: gospodarka eurolandu nadal wymaga wsparcia

PAP
opublikowano: 14-04-2021, 19:40

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde oznajmiła w środę, że gospodarka strefy euro nadal wymaga bodźców fiskalnych i monetarnych, by wyjść z kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa.

Christine Lagarde, szefowa EBC
Christine Lagarde, szefowa EBC
fot. Bloomberg

Jak zauważa Reuters, wypowiedź Lagarde na temat kondycji gospodarczej eurolandu jest ostrożniejsza niż podczas marcowego spotkania EBC.

Lagarde podkreśliła, że EBC nie może się wycofać z programu skupowania aktywów, który przyspieszono w marcu, by ograniczyć wzrosty rentowności obligacji na rynkach i utrzymać tanie kredyty dla rządów, firm oraz gospodarstw domowych dotkniętych kryzysem związanym z pandemią.

Szefowa EBC podkreśliła, że na rynku utrzymuje się duża niepewność w związku z epidemią i zwolnieniem programu szczepień w krajach Unii Europejskiej ze względu na wątpliwości dotyczące stosowania szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

"Pomyślcie o pacjencie, który wyszedł już z głębokiego kryzysu, ale wciąż chodzi o kulach. Nie należy ich zabierać (...) dopóki pacjent nie zacznie dobrze chodzić, a to znaczy, że potrzebne jest wsparcie (EBC), aż pojawi się pełne ożywienie (gospodarcze)" - powiedziała Lagarde.

Reuters podkreśla, że środowa wypowiedź szefowej EBC stanowi rzadki przypadek jej ingerencji w debatę polityczną i jest sygnałem, że nie przyjęła ona dobrze sugestii gubernatorów niektórych banków centralnych strefy euro, którzy proponują ograniczenie programu skupowania obligacji już w lipcu.

Szef banku centralnego Holandii Klaas Knot i jego austriacki odpowiednik Robert Holzmann sugerowali w ubiegłym tygodniu w wywiadach dla agencji Reutera, że program ten powinien zostać ograniczony w trzecim kwartale 2021 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane