Szefowa Fed uświadomiła, że czas niskich stóp kiedyś się skończy

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 15-07-2014, 17:15

Oczekiwanie na wystąpienie Janet Yallen w Senacie upłynęło w zmiennych nastrojach.

 Szefowa Fed zadeklarowała przedstawienie pod koniec roku strategii zakończenia luźnej polityki pieniężnej oraz utrzymywanie stóp procentowych na niskim poziomie prze dłuższy czas, ale jednocześnie uzależniła decyzję w tej ostatniej kwestii od sytuacji w gospodarce i na rynku pracy. To nie spodobało się inwestorom.

We wtorek zapał kupujących akcje w Warszawie wyraźnie osłabł. Popyt starał się jeszcze coś zdziałać w segmencie dużych firm, jednak małe i średnie poszły w zapomnienie. Już na otwarciu widać było, że byki mogą mieć kłopoty. Główne indeksy na otwarciu zwyżkowały symbolicznie, a WIG50 i WIG250 traciły po niecałe 0,2 proc. Nie było mowy o żadnej niezależności. Nastroje popsuły się, gdy tylko DAX ruszył w dół. Co prawda zanim to nastąpiło, WIG20 zdążył jeszcze podskoczyć w okolice 2400 punktów, ale szybka kontra podaży sprowadziła go niebawem kilkanaście punktów niżej. Wskaźniki małych i średnich firm jedynie przez pierwszą godzinę broniły się przed pogłębieniem przeceny. Wczesnym popołudniem traciły już po 0,3-0,5 proc.

Spośród pierwszej ligi blue chips, nieźle trzymały się jedynie Tauron, PZU, PKN i Pekao, ale walory tych spółek zyskiwały po zaledwie kilka dziesiątych procent. Po ponad 1 proc. w górę po południu szły papiery Aliora, Eurocash, LPP i Bogdanki. Słabo radziły sobie pozostałe banki. Liderem spadkowiczów był Kernel, którego akcje taniały o prawie 2,5 proc., ale o niemal 2 proc. zniżkowały walory Orange. O prawie 1,5 proc. w dół szły akcje JSW. WIG30 osłabiały taniejące po prawie 1,5 proc. papiery ING BSK, TVN i GTC.

W gronie średniaków przekraczającą 5,5 proc. zwyżką wyróżniały się akcje Midasa, zwiększające dynamikę trwającego od trzech dni odbicia. Po około 3 proc. w górę szły papiery Sanoka, Trakcji i Eko Exportu. Warto zwrócić uwagę na wracające do łask walory trakcji, po niemal czteromiesięcznej fali spadków. Po drugiej stronie skali znalazły się zniżkujące o ponad 3 proc. walory Forte, negując trwającą od trzech dni próbę powrotu do tendencji wzrostowej. Po około 2,5 proc. taniały akcje Polnordu i Elektrobudowy. Na szerokim rynku o 13 proc. w górę szły papiery NWR, po informacji o zgodzie obligatariuszy na modyfikację planu restrukturyzacji zadłużenia spółki. Równie dynamicznie walory NWR rosły w poniedziałek.

Na głównych giełdach europejskich, mimo neutralnego startu notowań, nastroje były nienajlepsze. Pogarszały się one nieznacznie jeszcze przed publikacją wskaźnika nastrojów inwestorów instytucjonalnych, wyliczanego przez niemiecki instytut ZEW. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie poszły zdecydowanie w dół, gdy okazało się, że wskaźnik spadł w lipcu do 27,1 punktu, wbrew optymistycznym oczekiwaniom na jego zwyżkę. Po kilku godzinach humory poprawiły się po publikacji lepszych iż się spodziewano wyników Goldman Sachs, JPMorgan Chase i Johnson&Johnson. Rozczarowała nieco czerwcowa sprzedaż detaliczna, rosnąc jedynie o 0,2 proc., podczas gdy oczekiwano jej zwyżki o 0,6 proc., ale jednocześnie skorygowano w górę dane za maj. Mocno w górę poszedł indeks NY Empire State, osiągając poziom 25,6 punktu, dwukrotnie wyższy niż się spodziewano. Głównym punktem programu, na który czekano z największym napięciem, było wystąpienie Janet Yellen przed senacką Komisją ds. Banków. Początek handlu na Wall Street przyniósł niewielką zwyżkę indeksów, jednak szybko przewagę zaczęły zyskiwać niedźwiedzie. Najwyraźniej słowa szefowej Fed, zapowiadającej prezentację strategii wyjścia z ultra luźnej polityki pieniężnej pod koniec roku, nie przypadły do gustu posiadaczom akcji, przypominając że kiedyś sielanka musi się skończyć.

Ostatecznie WIG20 zyskał 0,34 proc., WIG30 wzrósł o 0,25 proc., WIG o 0,19 proc., a mWIG40 o 0,12 proc. WIG50 spadł o 0,06 proc., a WIG250 o 0,74 proc. Obroty wyniosły 602 mln zł.To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecane