Szefowa Fed w Cleveland: wciąż daleko do podwyżki stóp

Bloomberg
opublikowano: 21-10-2021, 06:48

Nie należy oczekiwać, że podwyżka stóp w USA nastąpi w niedługim czasie, powiedziała Loretta Mester, szefowa Fed w Cleveland. Zastrzegła, że bank centralny będzie działać jeśli oczekiwania inflacyjne zaczną się zmieniać w złym kierunku.

- Podwyższenie stóp procentowych nie będzie rozważane w najbliższym czasie – powiedziała Mester w CNBC. – Będziemy myśleć o zbliżających się decyzjach dotyczących zakupów aktywów, a potem, kiedy zostaną zakończone, będziemy mieli czas do oceny gdzie znajduje się gospodarka – dodała.

Loretta Mester, fot. Bloomberg
Loretta Mester, fot. Bloomberg

Decyzja o redukcji zakupów obligacji przez bank centralny USA może zapaść na posiedzeniu na początku listopada. Na wrześniowym była równowaga w opiniach uczestników dotyczących tego, czy w przyszłym roku potrzebna będzie podwyżka stóp.

- Nie uważam, że podwyżka stóp nadejdzie szybko, bo sądzę, że nie osiągniemy jeszcze przez pewien czas celu, którym jest maksymalne zatrudnienie i inflacja na poziomie 2 proc. lub trochę powyżej – powiedziała Mester.

Szefowa Fed w Cleveland zaznaczyła jednocześnie, że jeśli inflacja nie będzie słabła w przyszłym roku, jak jest to oczekiwane, bank centralny może zadziałać w tej sprawie.

- Jak dotąd średnioterminowe i długoterminowe oczekiwania inflacyjne są na poziomie zgodnym z naszym celem inflacyjnym wynoszącym 2 proc. – powiedziała. – Nie chcemy znaleźć się sytuacji, kiedy zaczną rosnąć, bo byłby to sygnał, że musimy dokonać zmiany – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane