Szefowa Fed w San Francisco nie chce obniżek stóp tuż po zakończeniu podwyżek

opublikowano: 18-08-2022, 18:06
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Mary Daly, szefowa Fed w San Francisco powiedziała, że bank centralny USA powinien podwyższyć stopy, a następnie utrzymać je przez pewien czas. Inwestorzy oczekują odwrócenia kursu, informuje Bloomberg.

- Musimy podwyższyć w tym roku główną stopę przynajmniej do wartości neutralnej, którą według mnie jest ok. 3 proc., choć prawdopodobnie raczej do restrykcyjnej, czyli trochę ponad 3 proc., potem jeszcze trochę powyżej 3 proc. w przyszłym roku - powiedziała Daly w wywiadzie telewizyjnym. – Uważam, że strategia podnieś i trzymaj jest tą, która historycznie nam się opłaciła – dodała.

Mary Daly, fot. Bloomberg
Mary Daly, fot. Bloomberg

Obecnie główna stopa Fed wynosi 2,25-2,50 proc. Wcześniejsze wskazówki banku centralnego plasowały ją na poziomie 3,4 proc. na koniec roku.

Odnosząc się do wrześniowego posiedzenia Fed, Daly powiedziała, że właściwa byłaby zarówno podwyżka o 50 pkt. bazowych, jak i o 75 pkt. bazowych. Uzależniła jej wysokość od danych makro, które do tego czasu się pojawią.

- Mamy mnóstwo do zrobienia w Fed, aby przywrócić stabilność cen – powiedziała szefowa Fed w San Francisco. – Nie jest naszą ideą, aby, mieć wysoką ścieżkę wzrostu stóp w kształcie garbu, gdzie w tym roku bardzo szybko idziemy w górę, a następnie agresywnie obniżamy w przyszłym – dodała.

Bloomberg przypomina, że kontrakty na stopę procentową pokazują iż inwestorzy obstawiają łagodzenie przez Fed polityki o ok. 40 pkt. bazowych w 2023 roku po osiągnięciu wcześniej przez główną stopę 3,65 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane