Szefowa MF: jest szansa na to, że deficyt w 2022 r. będzie niższy od prognozowanego

  • PAP
opublikowano: 02-01-2023, 17:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Z szacunków wynika, że jest szansa na to, że deficyt będzie niższy niż ten prognozowany w ustawie budżetowej na 2022 rok - poinformowała w poniedziałek minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zgodnie z budżetem, deficyt za 2022 r. ma wynieść nie więcej niż 29,9 mld zł.

Szefowa resortu finansów podkreśliła w poniedziałek na antenie radiowej Jedynki, że jest jeszcze za wcześnie, by podsumować budżet i zamknięcie 2022 roku. "To w drugiej połowie stycznia będziemy już mieli wszystko policzone" - przekazała.

Magdalena Rzeczkowska, fot. Grzegorz Kawecki
Magdalena Rzeczkowska, fot. Grzegorz Kawecki

Rzeczkowska dodała, że "z pierwszych szacunków, że jest szansa na to, że deficyt będzie niższy niż ten, który był prognozowany do ustawy budżetowej na 2022 rok".

Minister wskazała, że w 2023 rok wchodzimy z potrzebami pożyczkowymi zaspokojonymi na poziomie ok. 40 proc. "Płynność budżetu, czyli środki na rachunkach budżetowych wynoszą ponad 100 mld zł, więc jesteśmy po bezpiecznej stronie" - zaznaczyła.

Resort finansów w uzasadnieniu projektu budżetu na 2023 wskazał, że przewiduje, iż deficyt budżetu państwa w 2022 będzie niższy - niż wcześniej zakładano - i wyniesie ok. 23 mld zł. Deficyt zapisany w ustawie budżetowej na 2022 r. określono bowiem na poziomie 29,9 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane