Szefowa MFW chce, by zamrożenie spłat kredytów krajów biednych zostało przedłużone

PAP
opublikowano: 09-12-2020, 20:48

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa powiedziała w środę, że oczekuje iż zamrożenie spłat kredytów krajów biednych związane z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa zostanie przedłużone do końca 2021 roku.

Kristalina Georgiewa, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW)
Kristalina Georgiewa, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW)
Martijn Beekman

Georgijewa, która wypowiadała się podczas forum IMF poświęconego kryzysowi pandemii w krajach rozwijających się, dodała, że najlepszą inwestycją, na jaką mogą się teraz zdecydować państwa, jest przyspieszenie dystrybucji szczepionek na koronawirusa.

Pod koniec listopada szefowa MFW ostrzegła, że ożywienie gospodarcze, które nastąpiło po pierwszej fali pandemii, jest zagrożone.

Konieczność wprowadzenia kolejnych lockdownów oraz ewentualne opóźnienia w dystrybucji opracowanych niedawno szczepionek na koronawirusa mogą ponownie grozić kryzysem - oceniła.

Według MFW pojawiły się oznaki spowolnienia w gospodarkach, w których rośnie liczba zakażeń.

Na razie MFW prognozuje, że światowe PKB skurczy się w tym roku o 4,4 proc., ale liczy na jego wzrost w 2021 roku na poziomie 5,5 proc.

Georgiewa podkreślała ostatnio wielokrotnie, że w odbudowie gospodarek po kryzysie przeszkadzają "wprowadzone w ostatnich latach" bariery i utrudnienia handlowe, które należy zlikwidować, tak jak ogłoszone po wybuchu epidemii ograniczenia w międzynarodowym handlu sprzętem i wyposażeniem medycznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane