Szefowa MFW: perspektywy gospodarcze są „mniej złe” niż były

opublikowano: 20-01-2023, 12:27
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kristalina Georgieva, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego powiedziała w Davos, że perspektywy gospodarcze są obecnie „mniej złe” niż były jeszcze kilka miesięcy temu, informuje Reuters.

Podczas panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) Georgieva wskazała jako przyczynę poprawy perspektyw odejście Chin od osłabiającej ich gospodarkę polityki „zero COVID”. Ujawniła, że MFW prognozuje obecnie wzrost tempa gospodarczego Chin w tym roku do 4,4 proc. Jedocześnie zaznaczyła, że nie spodziewa się „dramatycznej” korekty w górę prognozy globalnego wzrostu gospodarczego w tym roku, który według MFW ma wynieść 2,7 proc.

Kristalina Georgiewa, fot. Bloomberg
Kristalina Georgiewa, fot. Bloomberg

Wcześniej w tym tygodniu Gita Gopinath, wiceszefowa MFW mówiła, że spodziewa się bardzo wyraźnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego Chin od drugiego kwartału tego roku. W 2022 roku PKB Chin wzrósł o 3,0 proc. To najwolniejsze tempo wzrostu zanotowane o prawie 50 lat. Ankietowani przez Reutersa ekonomiści prognozują, że w 2023 roku PKB Chin wzrośnie o 4,9 proc., choć niektóre banki w ostatnim czasie podwyższyły prognozę do 5,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane