Szefowie Fed w Dallas i Bostonie sprzedadzą akcje do końca września

opublikowano: 10-09-2021, 06:54

Eric Rosengren i Robert Kaplan ogłosili, że sprzedadzą posiadane akcje do 30 września aby uniknąć podejrzeń o konflikt interesów.

Opublikowane niedawno sprawozdania pokazały, że obaj szefowie regionalnych Fed aktywnie handlowali na rynkach w minionym roku. Wywołało to głosy krytyki, w związku z opiniami, że ultra luźna polityka monetarna banku centralnego przyczynia się do wzrostu cen aktywów na rynkach i przynosi nieproporcjonalnie duże korzyści posiadającym je osobom majętnym.

- Choć moje osobiste oszczędności i transakcje inwestycyjne są zgodne z zasadami etycznymi Rezerwy Federalnej, zdecydowałem się podjąć odpowiednie kroki aby uniknąć jakiegokolwiek podejrzenia konfliktu interesów – głosi oświadczenie Erica Rosengrena, szefa Fed w Bostonie.

Eric Rosengren, fot. Bloomberg
Eric Rosengren, fot. Bloomberg

Niemal identycznej treści oświadczenie opublikował także szef Fed w Dallas, Robert Kaplan.

Obaj zapowiedzieli, że pieniądze ze sprzedaży akcji będą trzymać w gotówce lub funduszach zdywersyfikowanych indeksów.

- Robienie takich rzeczy, choć nie jest zakazane, pokazuje brak właściwej oceny i naprawdę szkodzi reputacji Fed - skomentował inwestycje obu szefów regionalnych Fed Roberto Perli, partner w Cornerstone Macro i były ekonomista banku centralnego. – To dobrze, że Rosengren zapowiedział, że nie będą już handlowali dopóki są szefami Fed. Ale instytucja już poniosła szkodę – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane