Szefowie: między ideałem a firmową codziennością

DCZ
opublikowano: 17-10-2008, 00:00

Polscy menedżerowie przyznają, że brakuje im cech dobrego przełożonego albo mają takie, które uważają za złe.

Polscy menedżerowie przyznają, że brakuje im cech dobrego przełożonego albo mają takie, które uważają za złe.

Według 87 proc. menedżerów najważniejszą (i niezbędną!) cechą dobrego przełożonego jest umiejętność zarządzania ludźmi. Poza tym powinien mieć również zdolności interpersonalne, być kreatywnym i elastycznym w rozwiązywaniu problemów, gotowym do podejmowania ryzyka i mieć odpowiednie doświadczenie zawodowe.

— Badania nad efektywnością pracy pokazują, że to właśnie zdolności interpersonalne i tak zwana inteligencja emocjonalna powodują, iż nasza praca przynosi dużo lepsze efekty — zauważa prof. Czesław Szmidt z Akademii Leona Koźmińskiego.

Jego zdaniem, w biznesie konieczne jest także doświadczenie, które ułatwia szybką analizę zjawisk i zwiększa pewność wyboru właściwych rozwiązań. Dopiero kiedy menedżer ma wszystkie te cechy, jest szansa, że osiągnie założone przez firmę rezultaty biznesowe.

A jak polscy menedżerowie oceniają samych siebie? Większość uważa się za specjalistów w dziedzinie, w której pracują. Trzy czwarte twierdzi, że ma odpowiednie wykształcenie i umiejętności, by zajmować obecne stanowiska. Ale są wobec siebie także krytyczni. Choć autorytarne rozwiązywanie problemów nie jest, ich zdaniem, właściwą cechą dobrego menedżera, to przyznaje się do niej aż połowa badanych. A aż jedna trzecia nie umie zarządzać ludźmi!

Inna niepokojąca sprawa. Badani uznają za zbędne cechy przypisywane drapieżnym menedżerom: bezpardonowość, umiejętność manipulowania, autorytarne rozwiązywanie problemów i bezwzględność w dążeniu do celu. Ale jednocześnie ponad 40 proc. przyznało się, że ma właśnie takie cechy! Tylko co czwarty uznaje, że umiejętność manipulacji to dobra menedżerska cecha, ale prawie 43 proc. przyznaje się, że ją ma. A prawie połowa bezwzględnie dąży do celu.

525 menedżerów odpowiedziało na ankietę programu Talent Club, dotyczącą cech i kwalifikacji dobrego szefa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu