Szefowie regionalnych Fed: szybsza redukcja zakupów obligacji to większa elastyczność w sprawie stóp

opublikowano: 21-06-2021, 19:06

Szefowie Fed w St. Louis i Dallas zasygnalizowali w poniedziałek, że szybsze rozpoczęcie ograniczenia zakupów obligacji na rynku przez bank centralny da mu większą elastyczność w sprawie podwyżek stóp procentowych, donosi Reuters.

- Stworzenie opcjonalności dla komitetu będzie naprawdę przydatne i będzie to część debaty na temat ograniczania zakupów, gdy będziemy myśleć o tym, jak wiele zasygnalizujemy w sprawie przyszłej polityki stóp – powiedział James Bullard, szef Fed w St. Louis.

Robert Kaplan, szef Fed w Dallas zauważył, że nowe ramy strategiczne banku centralnego USA nie wspominają o zakupach obligacji, które miały spowodować obniżenie stop i zwiększenie popytu. Jego zdaniem, „ograniczenie tego raczej wcześniej niż później” może dać Fed większą elastyczność w dyskusji dotyczącej stóp.

Według nowego podejścia Fed, zarządzający polityką pieniężną są gotowi na „przestrzelenie” celu inflacyjnego wynoszącego 2 proc. „przez pewien” czas aby osiągnąć średnią inflację wysokości 2 proc. i maksymalne zatrudnienie. Władze Fed muszą same zdecydować jak duża inflacja jest dla nich komfortowa i ja długo będą tolerować jej „przestrzelenie” zanim zaczną zmieniać politykę monetarną, powiedział Bullard.

Po ostatnim posiedzeniu FOMC ujawniono, że 11 z 18 autorów polityki monetarnej widzi możliwość dwóch podwyżek stóp w 2023 roku. W marcu zdecydowania większość nie oczekiwała wzrostu stóp do 2024 roku.

- To co widzicie, to po prostu reakcja autorów polityki monetarnej na dramatyczną poprawę perspektyw gospodarczych – powiedział Kaplan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane