Szefowie zakładów Fabios podejrzani o korupcję

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2006, 12:49

Pod zarzutem korupcji zatrzymani zostali dwaj szefowie Fabryki Osłonek Białkowych Fabios z Białki koło Makowa Podhalańskiego. Dyrektor Kazimierz C. został aresztowany, wniosek o aresztowanie zastępcy Roberta K. skierowano do sądu - poinformował w piątek PAP szef Prokuratury Rejonowej Kraków-Śródmieście Wschód Piotr Kosmaty.

Pod zarzutem korupcji zatrzymani zostali dwaj szefowie Fabryki Osłonek Białkowych Fabios z Białki koło Makowa Podhalańskiego. Dyrektor Kazimierz C. został aresztowany, wniosek o aresztowanie zastępcy Roberta K. skierowano do sądu - poinformował w piątek PAP szef Prokuratury Rejonowej Kraków-Śródmieście Wschód Piotr Kosmaty.

    Fabryka Osłonek Białkowych Fabios to potentat na polskim rynku wędliniarskim i czwarty taki zakład w Europie.

    Zdaniem prokuratury, w fabryce wytworzył się przestępczy system preferencji dla odbiorców, którzy umieli okazać swoją wdzięczność.

    Dyrektorowi fabryki Kazimierzowi C. oraz jego zastępcy Robertowi K. prokuratura zarzuciła, iż preferowali odbiorców, którzy umieli im się zrewanżować, i w okresie od 1997 do 2003 roku zażądali i przyjęli w sumie 150 tys. zł w zamian za realizowanie zamówień na poszukiwane osłonki.

    Jak poinformował PAP rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak, pierwsze informacje o nieprawidłowościach w zakładzie pojawiły się już w październiku ub. roku. "Od tego czasu trwało postępowanie w tej sprawie" - powiedział Nowak. W fabryce pracowali m.in. żona, syn i synowa dyrektora.

    Podejrzani nie przyznali się do winy. W prokuraturze twierdzili, że zostali pomówieni. Za zarzucane im czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

    Fabryka Osłonek Białkowych Fabios jest jedną z nielicznych firm tej branży w Europie i kontroluje 20-25 proc. światowego rynku osłonek białkowych. Przedsiębiorstwo, zatrudniające ok. pół tysiąca pracowników, produkuje osłonki białkowe kolagenowe dla przemysłu mięsnego, które wykorzystywane są przy produkcji produktów wędliniarskich oraz innych produktów żywnościowych.

    Fabryka jest największym przedsiębiorstwem państwowym znajdującym się w gestii wojewody małopolskiego. Próby jej prywatyzacji podejmowane były kilkakrotnie, zawsze jednak kończyły się niepowodzeniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane