Szeptel <SZEP.WA> Komentarz Zarządu Szeptel S.A. do uchwał podjętych podczas ZWZA Szeptel S.A. - Komunikat nr RB 23

Bank Przemysłowo-Handlowy PBK SA
02-07-2002, 16:54

KOMENTARZ ZARZĄDU SZEPTEL S.A. DO UCHWAŁ PODJĘTYCH PODCZAS ZWZA SZEPTEL S.A. -

KOMUNIKAT NR RB 23

Podczas piątkowego ZWZA SZEPTEL S.A. akcjonariusze spółki podjęli decyzję o nie udzieleniu absolutorium części byłego Zarządu i Rady Nadzorczej Szeptel S.A. Zdaniem obecnego Zarządu firmy brak skwitowania poprzednich władz spółki związany jest ze złymi wynikami jakie osiągnął SZEPTEL S.A. w 2001 r. Przypomnijmy, że w minionym roku SZEPTEL S.A. wykazał 17,0 mln zł straty netto przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 18,2 mln zł. Zdaniem zarówno obecnego Zarządu SZEPTEL S.A., jak i akcjonariuszy tak złe wyniki były spowodowane wyłącznie niegospodarnością poprzednich władz spółki i rażącymi błędami w zarządzaniu i nadzorze nad działalnością SZEPTEL S.A. Nie bez wpływu na decyzję ZWZA pozostał fakt, złożenia do prokuratury doniesienia o możliwym popełnieniu przestępstwa przez poprzednie władze SZEPTEL S.A. Miałyby one (część Zarządu i Rady Nadzorczej) dopuścić się nadużyć i działania na szkodę SZEPTEL S.A. Dotyczy to m.in. niegospodarnego zarządzania firmami zależnymi, co doprowadziło do poniesienia znacznych strat przez SZEPTEL S.A. (jako spółkę matkę). Na wniosek nowej Rady Nadzorczej powołanej na początku tego roku, nowy Zarząd SZEPTEL S.A. oraz niezależna kancelaria prawna przeprowadziła wewnętrzny audyt mający na celu ocenę działań poprzednich władz SZEPTEL S.A. Zgromadzony materiał dał podstawę do przygotowania wniosku do prokuratury przeciwko poprzednim władzom SZEPTEL S.A., którego działania mogły nosić znamiona przestępstwa. Łączna kwota bezpośrednich roszczeń SZEPTEL S.A. wobec osób odpowiedzialnych za kierowanie spółką w 2001 r. sięga 2 mln zł. Prokuratura bada m.in. celowość podpisania niektórych umów, w tym na doradztwo finansowe. Poważne zastrzeżenia budzi również umowa najmu siedziby SZEPTEL S.A. w Warszawie. Została ona zawarta - na niekorzystnych dla SZEPTEL S.A. warunkach - między byłym Prezesem spółki a firmą należącą do byłego Przewodniczącego Rady Nadzorczej SZEPTEL S.A. Te i inne działania części byłych władz - w ocenie Zarządu - mogły wystarczyć akcjonariuszom obecnym na ZWZA (28 czerwca 2002 r.), do nie udzielenia im absolutorium z wykonywanych obowiązków. W ocenie większości akcjonariuszy SZEPTEL S.A. były Zarząd spółki nie wywiązał się również z postawionych mu celów, a niegospodarność i altruistyczne podejście do funduszy SZEPTEL S.A. doprowadziło do poniesienia niepotrzebnych strat. Prokuratura wykaże ostatecznie czy działania poprzednich władz SZEPTEL S.A. mają znamiona przestępstwa.

Data sporządzenia raportu: 02-07-2002

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bank Przemysłowo-Handlowy PBK SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Szeptel &lt;SZEP.WA> Komentarz Zarządu Szeptel S.A. do uchwał podjętych podczas ZWZA Szeptel S.A. - Komunikat nr RB 23