Szeroki rynek z nowym rekordem

Adam Stańczak, analityk DM BOŚ
opublikowano: 03-08-2021, 18:43

Druga sesja sierpnia wpisała się w konsolidacyjne zawieszenie rynku z ostatnich dwóch miesięcy. WIG20 zyskał 0,2 proc. przy 681 mln złotych obrotu. W indeksie zdrożało 11 walorów przy 9 tracących. Remisowe rozdanie uzupełniło się ze skromnym zakresem wahań. Bilansem jest sesja bez historii indeksu WIG20, która była niczym więcej niż przedłużeniem gry w środku trendu bocznego dominującym na rynku od przełomu maja i czerwca.

Nieco ciekawiej zaprezentował się rynek w całości. Wprawdzie indeks szerokiego rynku WIG zanotował dziś spadek o 0,05 proc., ale na starcie drugiej godziny notował ulokował się w rejonie 68240 pkt. i wykreślił nowe historyczne maksima. Niestety, z punktu widzenia krótkookresowych układów sił na wykresach WIG20 i WIG nowe ATH szerokiego rynku nie zmieniają tyle, ile można oczekiwać po wykreśleniu rekordu.

Indeks WIG20 poprawił poprzedni szczyt o niewiele więcej niż 0,1 proc. i stale konsoliduje się na półce, której symbolicznymi granicami są rejony 68000 pkt. na północy i 65000 pkt. na południu. Trzeci miesiąc konsolidacji koresponduje też z zachowaniem WIG20, który pozostaje zawieszony na półce ograniczanej poziomami 2300 pkt. i 2200 pkt. W przypadku WIG20 należy dołączyć jeszcze zamknięcie w rejonie 2258 pkt., które lokuje wykres blisko środka konsolidacji i w połączeniu ze zmiennością indeksu z 14 sesji – wskaźnik ATR poniżej 28 pkt. – sprzyja kontynuacji trendu bocznego na kolejnych sesjach tygodnia.

Układ na wykresie WIG20 i niska zmienność wpisują się w wakacyjne zachowanie rynków na świecie, które tradycyjnie mają tendencje do usypiania w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia. W przypadku rynku polskiego nieco więcej emocji mogą dostarczyć wyniki spółek za II kwartał, które w Warszawie spływają wolniej niż na rynkach rozwiniętych. Niemniej, uwzględniając obserwowaną ostatnio korelację WIG20 z indeksami rynków bazowych większy akcent należy postawić na wymuszane przez świat wakacyjne uspokojenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane