Szeroko zakrojone inwestycje w sosnowieckiej hucie

opublikowano: 21-12-2017, 22:00

Walcownia walcówki w dawnej hucie Cedler w Sosnowcu przejdzie gruntowną modernizację.

Sosnowiecki oddział Arcelor- Mittal Poland, czyli dawna Huta Cedler, rozpoczyna przygotowania do modernizacji walcowni walcówki, wykorzystywanej do produkcji sprężyn, śrub, gwoździ i wkrętów, wózków sklepowych, amortyzatorów i wycieraczek samochodowych, węży ogrodowych, siatek ogrodzeniowych wzmocnień opon. Koszt przedsięwzięcia to prawie 120 mln zł.

Pierwszy etap prac jest zaplanowany na jesień 2018 r., drugi na jesień roku 2019. Wymienione zostaną m.in. silniki główne i maszyn walcowniczych wraz z systemem sterowania, co poprawi niezawodność linii i zwiększy bezpieczeństwo jej użytkowania. Modyfikacja i wymiana niektórych części poprawi też jakość produktów i zwiększy prędkość walcowania do 100 m na sekundę. Moc produkcyjna zakładu wzrośnie z 700 tys. do 800 tys. ton rocznie.

— Ta inwestycja jest odpowiedzią na rosnący popyt na wysokiej jakości wyroby wysoko przetworzone. W produkty o wysokiej marży inwestujemy także dlatego, że mamy nadzieję,iż dzięki nim będziemy mogli przetrwać na rynku — tłumaczy Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland. Dodaje, że wejście w życie czwartej odsłony systemu EU ETS (europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO 2) stanowi poważne zagrożenie dla konkurencyjności europejskiego hutnictwa. Z koniecznością zakupu praw do emisji CO 2 muszą się liczyć nawet najefektywniejsze europejskie huty. Tych kosztów nie będą ponosili konkurenci spoza Unii Europejskiej. Sosnowiecki oddział Arcelor- Mittal Poland zatrudnia 400 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane