Sześć firm ma szansę na 100 mln zł

Małgorzata Grzegorczyk
07-10-2005, 00:00

Poddostawcy LG, którzy stworzą 7 tys. miejsc pracy i zainwestują 1,3 mld zł, mogą otrzymać 100 mln zł wsparcia. We wtorek zdecyduje o tym rząd.

Wczoraj komitet Rady Ministrów obradował na temat wsparcia dla sześciu poddostawców koncernu LG Philips LCD, który miesiąc temu zdecydował się zbudować w Kobierzycach fabrykę ekranów ciekłokrystalicznych.

Będą pieniądze i praca

Poddostawcy zamierzają zainwestować 1,3 mld zł i stworzyć ponad 7 tys. miejsc pracy. Mieliby otrzymać 100 mln zł pomocy publicznej oraz dodatkowo pakiet zachęt, m.in. w związku z nową inwestycją, grantów za zatrudnienie (w przypadku dwóch fabryk), zwolnień z CIT i podatku od nieruchomości.

— Oferowana pomoc nie przekroczy dopuszczalnej intensywności wsparcia w tym sektorze. Komitet dyskutował o wysokości pomocy z budżetu państwa oraz innych systemów zachęt — mówi Marcin Kaszuba, wiceminister gospodarki ds. inwestycji.

Jak dowiedział się „Puls Biznesu”, negocjowany jest sposób przekazania gruntu z Agencji Nieruchomości Rolnych do Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

To jeszcze nie koniec

Koreańskie firmy mogą liczyć na subsydia, bo przywożą nowoczesne technologie. Jednocześnie, polskie firmy skorzystają na współpracy z firmami z grupy LG.

— Trwają rozmowy między Koreańczykami a kilkoma potencjalnymi poddostawcami z Polski — mówi osoba biorąca udział w negocjacjach.

We wrześniu LG Philips LCD ogłosił, że zainwestuje w budowę fabryki ekranów ciekłokrystalicznych 429 mln euro i stworzy 3,5 tys. miejsc pracy. W Kobierzycach powstanie również fabryka sprzętu gospodarstwa domowego produkująca lodówki, pralki i klimatyzatory. To inwestycja rzędu 350 mln zł. W fabryce będzie pracować 3220 osób.

Z szacunków Ministerstwa Gospodarki wynika, że dzięki inwestycjom poddostawców LG w ciągu 12 lat do budżetu państwa wpłynie 1,5 mld zł. Do ośmiu firm z grupy LG mogą dołączyć następne.

— Jest szansa na lokalizację w Polsce fabryk produkujących kolejne produkty z gamy LG — mówi anonimowy rozmówca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sześć firm ma szansę na 100 mln zł