Sześć pomysłów na 6 proc. z obligacji firm

  • Emil Szweda
opublikowano: 04-04-2017, 22:00

Problem z obligacjami oferującymi 6 proc. rentowności brutto polega na tym, że są one jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku.

Problem z obligacjami oferującymi 6 proc. rentowności brutto polega na tym, że są one jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku. Ryzyko jest jeszcze akceptowalne, a stopa zwrotu wciąż atrakcyjna. Polowanie nie należy jednak do łatwych.

Emil Szweda
Marek Wiśniewski

Poniżej roku:

Voxel (VOX0717)

Spośród papierów wygasającychw krótkim terminie najtrudniej znaleźć możliwość ulokowania pieniędzy na 6 proc. brutto, także z tego powodu, że niewielka zmiana ceny rzędu 0,2-0,3 pkt proc. powoduje przesunięcie rentowności o 1-2 pkt. proc. Lipcowa emisja Voxelu jest dobrze zabezpieczona, spółka ma też pozytywne przepływy i dobrych klientów (NFZ). Rentowność brutto przy ostatniej cenie (100 proc.) to 5,9 proc., ale przy najlepszej cenie sprzedaży (100,47 proc.), to 3,9 proc. i zaledwie 1,2 proc. netto.

Getin Noble Bank (GNB0819)

Ta seria zapada wprawdzie dopiero za 2,5 roku, ale jest pierwszą z emisji publicznych banku, wobec której ma on prawo wcześniejszego wykupu, co może nastąpić w sierpniu tego roku. Jeśli tego nie zrobi, rentowność brutto wyniesie 6,4 proc. Jeśli jednak to uczyni (a jest to pod pewnymi względami opłacalne dla banku), rentowność wyniesie prawie 10 proc. brutto.

Na rok lub dwa:

Murapol (MUR0418)

Pierwsza z publicznych emisji Murapolu to zarazem pierwsza seria w kolejce do wykupu, co przy ratingu BB (od EuroRating) daje jej korzystny stosunek ceny do ryzyka (względem choćby serii MUR1018). Jest to także papier w miarę płynny — w marcu obroty wyniosły 0,6 mln zł, średnio jest to 0,5 mln zł miesięcznie. Do kupienia za 100,49 proc., co daje 5,6 proc. rentowności brutto i 4,2 proc. netto.

GetBack (GBK0119)

GetBack szykuje się do publicznych emisji obligacji i także otrzymał od EuroRatingu ocenę BB (i B od S&P). Często zdarza się w takich wypadkach, że parametry publicznych emisji przedstawiają się gorzej niż rentowność na rynku wtórnym. Kto zechce na potwierdzenie tej tezy postawić pieniądze, może sięgnąć po serię dającą przy obecnie najlepszej cenie sprzedaży (100,45 proc.) 5,5 proc. rentowności brutto. Spośród papierów notowanych jest to seria czwarta w kolejce do wykupu i ciesząca się stabilną wartością obrotów (0,2 mln zł miesięcznie).

Powyżej dwóch lat:

Ghelamco Invest (GHC0619)

To emisja publiczna, co oznacza relatywnie wysoką płynność (3,75 mln zł w ostatnich 12 miesiącach, średnio 0,3 mln zł miesięcznie), a którą można obecnie kupić po 100,35 proc. Dawałoby to 5,5 proc. rentowności brutto. Jeśli to zbyt mało, można wybrać GHE1020 (5,7 proc. brutto) oferującą podobną płynność, ale dłuższy okres do wykupu.

Pragma Faktoring (PRF1220)

Pragma Faktoring właśnie uchwaliła program publicznych emisji, co może oznaczać, że obligacje na rynku wtórnym będą oferowały bardziej atrakcyjne warunki. Serię zapadającą za prawie 4 lata można kupić po 101,45 proc., co przy 5,98 proc. odsetek (WIBOR3M + 4,25 pkt. proc.) dawałoby 5,5 proc. rentowności brutto lub blisko 6 proc., jak wskazuje skaner na gpwcatalyst. pl, który uwzględnia m.in. przewidywany wzrost stóp WIBOR do czasu wykupu papierów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda Obligacje.pl

Polecane