Sześć pomysłów na obligacje

  • Emil Szweda
opublikowano: 06-02-2015, 00:00

CATALYST Catalyst nie rozpieszcza rentownością, ale jak zwykle daje szansę zarobić więcej, niż oferuje obecnie rynek pierwotny.

Dla inwestorów stawiających na duże i średnie firmy ma też walor, jakiego nie mają inne rynki — zapewnia spokojny sen.

Na krótki termin

Kredyt Inkaso (KR20116)

Papiery zapadają za jedenaście miesięcy. Marża to 5,4 proc., a więc o dobre 2 pkt. proc. więcej, niż oferują obecnie papiery mocnych firm windykacyjnych. Na Catalyst do kupienia po 101,5 proc., co daje 5,6 proc. rentowności brutto.

M.W. Trade (MWT1115)

Uzasadniona czy nie przecena papierów Getin Noble Banku po szwajcarskim gambicie zaważyła też na wycenie papierów M.W. Trade. Obie firmy łączy właściciel — szeroko rozumiana grupa Getin. Już po odbiciu wymienioną serię można kupić po cenie nominalnej, co przy 4,4 pkt. proc. marży ponad WIBOR daje 6,1 rentowności brutto.

Ostatnie debiuty

Pragma Faktoring (PRF1216)

Jedną z nielicznych spółek z branży windykacyjnej i faktoringowej, która nie zmienia wysokości oferowanej marży, jest Pragma Faktoring. W grudniu spółka wyszła na rynek z prywatną emisją refinansującą i oferowała 4,5 pkt. proc. ponad WIBOR3M. Papiery objęło 131 inwestorów. Catalyst wycenia serię na 101,19 proc., co daje 5,7 proc. rentowności brutto.

Vantage Development (VTG0617)

Najnowsza seria dewelopera na Catalyst ma najniższą marżę (4,3 pkt. proc. ponad WIBOR3M) z trzech łącznie notowanych serii wrocławskiej spółki, a mimo to właśnie ona wyceniana jest najwyżej (nawet na 102 proc.). Konkuruje z nią więc choćby seria VTG0816, która wygasa o rok wcześniej, a ma 5,5 pkt. proc. marży, przy czym rynek wycenia ją na 100,12 proc. Warto jednak pamiętać, że Vantage ma opcję call na wyżej oprocentowaną serię, z premią za wcześniejszy wykup spadającą z upływem czasu.

Mocne nerwy

Instalexport (INE1015)

Czas mija, a Instalexport nadal nie zrealizował transakcji sprzedaży działki, której rozliczenie jest kluczowe dla spłaty serii notowanej na Catalyst i dwóch innych, których terminy wykupu już minęły. W lutym w rozmowie z serwisem Obligacje.pl Łukasz Żuk, prezes Instalexportu, przekonywał, że do transakcji dojdzie, zanim seria wygaśnie, a kupujący jest zdetermi-nowany. Jeśli nastąpi to odpowiednio wcześnie, seria zostanie wykupiona przed terminem (hipoteka jest jej zabezpieczeniem). Dlatego trudno wyliczyć precyzyjnie potencjalną rentowność. Kupując po 97,6 proc., można zarobić 2,46 proc. na wycenie obligacji plus 8,78 proc. (w skali roku) na oprocentowaniu.

Best (BST0418)

Tym razem, choć papier nadaje się w sam raz do strategii „kup i trzymaj”, okoliczności sprawiają, że można też liczyć na spekulacyjny zarobek. Ponieważ jest to seria z marżą o 50 bps (3,8 pkt. proc.) wyższą, niż seria oferowana właśnie w emisji publicznej, jej teoretyczna wycena powinna oscylować wokół 101,5 proc., jeśli emisja publiczna zakończy się powodzeniem. Catalyst wycenia ją jednak na mniej niż 100,5 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Obligacje.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu