Sześcioletnie dziecko przewyższa sztuczną inteligencję

DI, PAP
opublikowano: 07-10-2017, 13:23

Sztuczna inteligencja rozwijana przez Google ma IQ 47, podczas gdy Siri od Apple osiągnęła wynik IQ 23.

Dodatkowo, IQ sztucznej inteligencji Google wzrosło od 2014 roku. Jak poinformował serwis CNBC, sześcioletnie dziecko inteligencją przewyższa oba algorytmy.

Sztuczna inteligencja rozwijana przez Google ma IQ wyższe, niż wirtualny asystent Siri od Apple - podają wyniki badań porównujących aspekty inteligencji projektowanych obecnie algorytmów.

Badania autorstwa trzech naukowców z Chin porównały inteligencję algorytmów stworzonych przez największe firmy technologiczne. Google plasuje się na pierwszym miejscu, za nim - chiński algorytm wyszukiwarki Baidu (IQ 32) oraz Microsoft Bing (IQ 31).

Żaden z systemów badanych w eksperymencie nie przewyższa inteligencją sześcioletniego dziecka, które przeciętnie dysponuje IQ o wysokości 55. Dla porównania, inteligencja osiemnastolatka standardowo oscyluje w okolicach IQ 97.

Algorytmy sztucznej inteligencji tworzone przez Google i Microsoft w ostatnich latach zwiększyły jednak swoje wyniki. Dla porównania, w 2014 roku algorytm Google miał IQ na poziomie 26, podczas gdy Microsoft - IQ 13.

Apple, Google i Microsoft w ostatnich latach skupiają swoje inwestycje w sektorze sztucznej inteligencji i badań nad nią, co doprowadziło do większego zaawansowania w technologiach rozpoznawania mowy, obrazu i innych obszarach wykorzystujących inteligentne algorytmy oraz uczenie maszynowe. Wszystkie te procesy mogą być używane w dziedzinach takich, jak na przykład reklama internetowa.

Porównanie systemów sztucznej inteligencji opiera się na wypracowanej specjalnie do tego celu metodzie, którą badacze opisali jako "sumę parametrów opanowania wiedzy, zdolność uczenia się, a następnie użycie i przetwarzanie zdobytych informacji".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Sześcioletnie dziecko przewyższa sztuczną inteligencję