Sześciu chętnych na budowę obwodnicy Lubnia na "zakopiance"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-01-2006, 16:38

Sześć ofert wpłynęło do przetargu na budowę obwodnicy Lubnia w ciągu budowanego właśnie ekspresowego odcinka "zakopianki" od Myślenic do Lubnia. Po otwarciu ofert w poniedziałek okazało się, że rozpiętość cenowa wynosi 30 mln zł.

Sześć ofert wpłynęło do przetargu na budowę obwodnicy Lubnia w ciągu budowanego właśnie ekspresowego odcinka "zakopianki" od Myślenic do Lubnia. Po otwarciu ofert w poniedziałek okazało się, że rozpiętość cenowa wynosi 30 mln zł.

    Rzecznik krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Magdalena Chacaga poinformowała, że oferty złożyły krajowe i zagraniczne firmy oraz konsorcja. Najtańsza jest szwedzko-polskiego konsorcjum NCC & PDiM SA Tarnów, z ceną 133,5 mln zł. Dalej są: polsko-austriackie konsorcjum Strabag Sp. z o.o. oraz Strabag AG z ceną 144,1 mln zł, niemiecki Berger Bau GmbH z ceną 150,6 mln zł, polski Budimex Dromex SA z ceną 152,4 mln zł, niemiecko-polskie konsorcjum Herman Kirchner GmbH oraz Mosty- Łodź SA z ceną 158,4 mln zł oraz portugalska Mota-Enegil SA z ceną 163,3 mln zł.

    "Przez najbliższy tydzień komisja przetargowa będzie badać, czy oferty spełniają wymogi formalne, a po wyłonieniu spośród ważnych ofert tej najtańszej - zwycięskiej, wyśle swój raport do władz Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który kredytuje inwestycję w ok. 90 procentach" - wyjaśniła Chacaga.

    Według niej, jeśli procedura przetargowa zakończy się pomyślnie, tzn. bez protestów i odwołań, co mogłoby ją wydłużyć o kilka miesięcy, to roboty budowlano-montażowe ruszą w kwietniu tego roku.

    Wybrana firma w czasie 18 miesięcy wybuduje ponad czterokilometrową dwujezdniową obwodnicę Lubnia o parametrach ekspresowych wraz z węzłem w Lubniu.

    Budowa "Zakopianki" na odcinku Myślenice-Lubień, wraz z obwodnicą Lubnia, została podzielona na dwa etapy: od Myślenic do granicy gmin Pcim i Lubień (12,2 km) oraz od granicy gmin Pcim i Lubień wraz z obwodnicą Lubnia do włączenia w stary przebieg na wysokości Witkówki (4,3 km). Prace na pierwszym odcinku rozpoczęto w listopadzie 2004 roku. Inwestycja w 75 proc. jest współfinansowania z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Łączna wartość całej inwestycji szacowana jest na około 400 mln złotych. Po jej zakończeniu po prawej stronie rzeki Raby powstanie 16-kilometrowy, dwujezdniowy odcinek trasy, który będzie spełniał wymogi drogi ekspresowej. Przewidziano na nim trzy dwupoziomowe węzły drogowe w Stróży, Pcimiu, Lubniu, budowę 15 obiektów mostowych oraz budowę urządzeń ochrony środowiska.

    "Zakopianka" na odcinku od Myślenic do Lubnia należy do najbardziej zatłoczonych w kraju, średnio przejeżdża nim ponad 15 tys. pojazdów na dobę, a w weekendy nawet do 50 tys. pojazdów na dobę.

    Po zakończeniu tej inwestycji na trasie Kraków-Zakopane pozostaną jeszcze trzy jednojezdniowe odcinki: Lubień-Chabówka (19,5 km), Rdzawka - Nowy Targ (12,2 km) oraz Nowy Targ-Zakopane (18,4 km).

    Według planów do 2010 roku z Krakowa do stolicy Tatr będzie można przejechać już drogą dwujezdniową: do Rabki ekspresową, a dalej o parametrach głównej przyspieszonej lub głównej.

    Ciąg drogowy Kraków - Zakopane, zwany "zakopianką", ma 94,5 km długości (od węzła autostradowego w Opatkowicach do Zakopanego). W jego skład wchodzi 54,8 km drogi krajowej nr 7 (od Krakowa do skrzyżowania w Rabce Zaborni) oraz 39,7 km drogi krajowej nr 47 od Zaborni do Zakopanego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane