Sześciu producentów leków oskarżonych o zmowę cenową

opublikowano: 16-12-2016, 09:54

Władze w USA oskarżyły sześciu producentów leków z USA, Indii i Australii o zmowę cenową.

Amerykańskie spółki Mylan, Heritage Pharmaceuticals, Teva Pharmaceutical USA i Citron Pharma, a także indyjski Aurobindo Pharma i australijski Mayne Pharmaceuticals zostały oskarżone o to, że dogadywały się w sprawie podwyższenia ceny jednego z antybiotyków i jednego z leków na cukrzycę. Cena wspomnianego antybiotyku wzrosła w USA z 20 USD do 1849 USD w zaledwie 7 miesięcy.

Głównym architektem zmowy miał być Heritage. W środę Departament Sprawiedliwości przedstawił zarzuty dwóm byłym członkom władz spółki.

Postawienie zarzutów spółkom to wynik trwające dwa lata dochodzenia prokuratora stanu Connecticut, George’a Jepsena. Powiedział on, że jego ustalenia, to jedynie „czubek góry lodowej”, bo zmowy cenowe są rzeczą powszechną w branży leków generycznych i dotyczy to wielu innych specyfików i spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu