Szklanka w połowie pusta

Kazimierz Krupa
17-06-2005, 00:00

To, że świat nie jest taki, jaki jest (bo nie wiadomo, jaki jest), tylko taki, jakim go widzimy — wiedzą wszyscy. I nie ma w tym niczego groźnego. Ale już fakt, że szklanka w połowie wypełniona wodą jest dla jednych (optymistów) „do połowy pełna”, a dla drugich (pesymistów) „w połowie pusta”, jest brzemienny w skutki. Nie przez przypadek największe instytuty badawcze wkładają cały swój potencjał w badanie optymizmu konsumentów, a na wyniki, z zapartym tchem, czekają największe korporacje, uzależniając od nich swoje strategie inwestycyjne.

Centrum Badania Opinii Społecznej poinformowało, że obecnie 23 proc. Polaków (o 2 pkt proc. mniej w porównaniu z majem) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, a 65 proc. badanych (o 6 pkt więcej) jest przeciwnego zdania. Jeszcze gorzej jest z oceną sytuacji politycznej, którą 69 proc. badanych uważa za złą, 21 proc. za przeciętną, a tylko 4 proc. za dobrą. Ocena sytuacji gospodarczej nie pozostawia złudzeń — jest znacznie gorsza niż jeszcze miesiąc temu. Do 54 proc. wzrosła liczba osób oceniających ją negatywnie, 30 proc. — przeciętnie, a tylko 10 proc. wystawia jej oceny pozytywne. Niezależnie od oceny nie tyle wiarygodności, co mocy sprawczej opublikowanych wyników, ich brzemienności w skutki w postaci podejmowanych decyzji politycznych, ale przede wszystkim gospodarczych, powinny one stać się, szczególnie w obliczu zbliżających się wyborów, przedmiotem szczegółowej analizy specjalistów ze sztabów wyborczych.

Jeżeli nie wiedzą, po co i dlaczego, to podpowiem, że chociażby po to, by później nie mówić, że społeczeństwo nie poszło do wyborów czy podjęło zaskakujące decyzje, bo „nie dorosło do demokracji”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szklanka w połowie pusta