Szkocja ustanowi minimalną cenę alkoholu

AR
opublikowano: 15-11-2017, 12:53
aktualizacja: 15-11-2017, 13:16

Szkocja dostała od Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii zielone światło na wprowadzenie minimalnej ceny alkoholu – informuje The Telegraph. Ceny wysokoprocentowych alkoholi pójdą w górę.

Szkocki rząd zapowiada, że nowe regulacje związane z minimalną ceną alkoholu (podobnych nie wprowadziło dotychczas żadne państwo na świecie), mogą wejść w życie już od Nowego Roku. Brytyjski sąd najwyższy orzekł, że nie łamią one prawa międzynarodowego. 

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0

– To historyczne i przełomowe orzeczenie, punkt zwrotny w naszych dążeniach do zerwania z problemami, jakie Szkocja ma z alkoholem – powiedziała Nicola Sturgeon, pierwsza minister rząd Szkocji po ogłoszeniu decyzji Sądu Najwyższego.

W sporze ze stowarzyszeniem producentów szkockiej whisky (Scotch Whisky Association) sędziowie przyznali rację stronie rządowej. Pięć lat temu organizacja, wspierana przez producentów innych rodzajów alkoholu, zaskarżyła przyjęte przez rząd przepisy, utrzymując, że wprowadzanie ceny minimalnej na rynku alkoholu jest niezgodne z unijnym prawem. Sędziowie orzekli jednak, że nowe prawo może bez przeszkód wejść w życie (do czasu rozstrzygnięcia rozprawy było zawieszone).

Minimalna cena butelki spirytusu w Szkocji wyniesie teraz 14 GBP, butelki wina – 4,69 GBP, a czteropak puszek piwa typu lager – 4 GBP.

Regulacje, wspierane przez organizacje zdrowotne, mają na celu ograniczenie spożycia mocnych alkoholi przez osoby uzależnione. Ceny takich trunków mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Nowe prawo jest jednym z elementów polityki zdrowia publicznego szkockiego rządu. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu