Szkodliwa ignorancja

opublikowano: 25-07-2016, 22:00

Komentarz Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej

WIOLETTA ŻUKOWSKA

ekspert Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej

W marcu br. Komisja Europejska (KE) przedstawiła propozycję zmiany dyrektywy 96/71/WE o delegowaniu pracowników. Zamierza wprowadzić zasadę „równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu”, co jej zdaniem doprowadzi do wyeliminowania zjawiska dumpingu społecznego i poprawy sytuacji pracowników delegowanych. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że pod szczytnymi hasłami kryje się chęć ochrony rynków wewnętrznych i ograniczenia konkurencji ze strony firm spoza starej UE — w tym zwłaszcza z Polski, która jest liderem na rynku eksportu usług.

Działania KE świadczą o tym, że zasady będące podstawami Unii Europejskiej są obecnie ograniczane.

W szczególności — konkurencyjność oraz swoboda przepływu osób i usług. Jest to niebezpieczne dla przyszłości samej wspólnoty, zwłaszcza w obliczu obecnych problemów i zagrożeń. Decyzja KE o kontynuowaniu prac nad zmianą dyrektywy pomimo tzw. żółtej kartki, wystawionej przez aż jedenaście państw członkowskich, stanowi zaś wyraz ignorancji ich opinii, co może być źródłem dalszych konfliktów wewnątrz UE. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Szkodliwa ignorancja