Czytasz dzięki

Szkodzi nie tylko Grecja

Łukasz Bugaj, DM BOŚ
opublikowano: 08-07-2015, 22:00

We wtorek pod presją podaży znalazły się w szczególnościbanki i nie inaczej było w środę, a impulsem nie były wcale doniesienia z Grecji, ale z rodzimego świata polityki.

Powodów do spadku było jednak znacznie więcej i w tym kontekście przecena głównego indeksu o zaledwie 0,1 proc. na zamknięciu nie wygląda najgorzej.

Już o poranku nastroje były minorowe ze względu na kontynuację krachu w Chinach, który zaczął wyraźnie doskwierać innym azjatyckim parkietom. Słaba postawa giełdy w Państwie Środka ma swoje bezpośrednie przełożenie na rynek surowców, a ten oddziałuje na spółki wydobywcze. Na GPW też było to widoczne, ale później sytuacja zaczęła się nieco poprawiać. Niestety, uderzenie podaży przesunęło się w stronę już wczoraj bardzo poturbowanego sektora bankowego. Wpływ na to miały nowe propozycje partii rządzącej, by ulżyć najbardziej potrzebującym frankowiczom. Sama pomoc ewidentnie bazuje na wcześniejszym pomyśle przewodniczącego KNF, czyli mówi o przewalutowaniu kredytu na złote i podziale wynikającej z tego straty po połowie na bank i kredytobiorcę.

Propozycje polityków szkodziły jednak nie tylko bankom, ale również spółkom energetycznym, bo niczym bumerang zacząłwracać temat pomocy nowo tworzonej Kompanii Węglowej, która bez dokapitalizowania nie dotrwa do wyborów. Najgorzej prezentującym się blue chipem była Enea.

Aktywności na całym rynku przekroczyła 900 mln zł i widać było, że niższe wyceny po raz pierwszy od dawna zaczęły niektórych inwestorów kusić. Niestety, nie można tego przekładać na cały rynek, gdyż indeksy małych i średnich spółek wciąż zniżkowały. Warto jednak pamiętać, że największe spółki już z nawiązką „skasowały” całe tegoroczne zwyżki, czego o pozostałych segmentach rynku nie można jeszcze powiedzieć. © Ⓟ

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, DM BOŚ

Polecane