Szkoła biznesowa wspiera przedsiębiorczość

DCZ
23-12-2013, 00:00

Dzięki działaniom hiszpańskiej uczelni, która kształci menedżerów z całego świata, powstało 3,5 tys. miejsc pracy.

Dla IESE Business School przedsiębiorczość zawsze była ważna. Uczelnia jako pierwsza w Europie uruchomiła dwa programy MBA, była też pionierką w tworzeniu międzynarodowych sojuszy z najlepszymi amerykańskimi szkołami biznesowymi. Także jako pierwsza europejska szkoła otworzyła oddział w Stanach Zjednoczonych. Dziś duch przedsiębiorczości przejawia się w jej licznych projektach.

— Przedsiębiorczość jest wpisana w DNA naszej szkoły. Jako globalna instytucja biznesowa została przecież stworzona dla i przez przedsiębiorców — mówi prof. Mathieu Carenzo z IESE. W 2000 r. hiszpańska uczelnia utworzyła spółkę venture capital Finaves, która promuje i wspiera nowe inicjatywy biznesowe jej absolwentów. W sumie grupa zainwestowała 10 mln euro w ponad 45 obiecujących studenckich firm. Dzięki temu powstało ponad 1500 miejsc pracy. Spółka finansowała np. Advance Medical, międzynarodową firmę współzałożoną przez absolwentów IESE, Nexentę, lidera rozwiązań softwarowych, Aïtę, modową kobiecą markę z 55 sklepamiw Hiszpanii. Jej założyciel, Javier Relats, zdobył Nagrodę Przedsiębiorczości Finaves za tworzenie miejsc pracy, rozwój i innowacje. Inną inicjatywą szkoły jest Sieć Aniołów Biznesu, która łączy przedsiębiorców szukających finansowania i ewentualnych inwestorów. Przez 9 lat dofinansowała 65 przedsięwzięć. Organizuje też Business Angels Academy — szkolenia dla prywatnych inwestorów zainteresowanych udziałem w nowych przedsięzwięciach. IESE założyła również Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości (EIC), które wspiera i doradza przedsiębiorcom m.in. w ocenie możliwości biznesowych, strategii wzrostui pozyskiwania kapitału. Prowadzi badania przedsiębiorczości i organizuje konferencji i fora, np. Europejski Szczyt Wzrostu, który zrzesza 500 najszybciej rozwijających się firm w Europie.

— Unikatowość oferty IESE wynika z naszej chęci i zdolności do działania jako agenta zmian w społeczeństwie poprzez tworzenie i upowszechnianie wiedzy o przedsiębiorczości. Zrzeszamy przedsiębiorców, inwestorów, profesorów, studentów i innych dużych graczy na polu przedsiębiorczości w bardzo produktywnym i twórczym środowisku poprzez naukę, badania i bardziej dalekosiężne działania — mówi prof. Mathieu Carenzo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Szkoła biznesowa wspiera przedsiębiorczość