Szkoła przyszłości na Dolnym Śląsku

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 27-01-2012, 00:00

Budynek ogrzewany ciepłem emitowanym przez sprzęty i uczące się w nim dzieci to nie science fiction. W Budzowie budują pierwszą w Polsce pasywną szkołę.

Nowością nie tylko w Polsce, ale także w Europie są pasywne budynki użyteczności publicznej — szkoły, przedszkola, a nawet kościoły. Jedno z pierwszych przedszkoli pasywnych powstało w niemieckiej miejscowości Dorpen. Również w Niemczech zbudowano pierwszą pasywną szkołę — Freie Waldorfschule w Bremen-Sebaldsbrück oddano do użytku w 2001 r. To były inspiracje dla projektu pierwszej szkoły pasywnej w Polsce.

Konkurs dla gmin

Stoszowice, Wierzchosławice i Bielsko-Biała zwyciężyły w ubiegłorocznym konkursie na „Gminę Przyszłości 2011”, organizowanym przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii. „Puls Biznesu” objął nad tym konkursem patronat medialny. Zgłoszono 26 projektów z całej Polski.

Jury oceniało je w kategoriach: innowacje dla klimatu, czyli projekty wykorzystania innowacyjnych, przyjaznych środowisku i człowiekowi rozwiązań energetycznych, które wpisują się w politykę energetyczną Polski i Unii Europejskiej; oraz promotor innowacji — gminy, które aktywnie edukują w zakresie budowania świadomości ekologicznej i wykorzystania innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych. W konkursie zwyciężył projekt pierwszej w Polsce szkoły pasywnej, która powstaje w miejscowości Budzów w gminie Stoszowice na Dolnym Śląsku.

— Konkurs po raz kolejny udowodnił, że w Polsce jest już wiele gmin, które inwestują w efektywne i przyjazne środowisku rozwiązania energetyczne. Tym samym działają na rzecz poprawy jakości i komfortu życia mieszkańców — mówi Sylwester Śmigiel, przewodniczący Forum Rozwoju Efektywnej Energii.

Stoszowice to niewielka gmina na Dolnym Śląsku, jedna z najbiedniejszych w kraju. Wójt Marek Janikowski, zainspirowany projektami niemieckich szkół pasywnych i zachęcony wizją dużych oszczędności w skromnym budżecie, postanowił wybudować pasywną szkołę dla dzieci z gminy. Projekt szkoły powstał w pracowni Bończa Studio z Sierczy koło Wieliczki, a generalnym wykonawcą jest spółka Budostal 2. W sześciu salach lekcyjnych mieszczących się w jednokondygnacyjnym budynku o powierzchni około 800 mkw. już prawdopodobnie od najbliższego roku szkolnego zasiądzie 180 uczniów.

Niestandardowe podejście

Na parterze szkoły znajdą się świetlica, jadalnia z zapleczem do przygotowywania posiłków, pokój nauczycielski, szatnie i pomieszczenia gospodarcze. Na piętrze zaplanowano sześć sal lekcyjnych. Obecnie kończone są prace na dachu. W szkole zastosowane będą nowoczesne technologie, m.in. pompy ciepła, system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a docelowo także fotowoltanika. W budynku powstanie także indywidualna biologiczna oczyszczalnia ścieków.

Do budowy wykorzystano pustaki o niskim współczynniku przenikania ciepła, dzięki którym do minimum ograniczone będą straty ciepła. Dodatkowo budynek będzie ocieplony 30 cm warstwą styropianu, a trzyszybowe okna będą zamontowane w ociepleniu, a nie jak to się zwykle robi w murze. Dzięki takim rozwiązaniom szkoła będzie budynkiem o niemal zerowym zużyciu energii. Zastosowane rozwiązania pozwolą wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń ciepło oddawane przez różnego rodzaju sprzęty (komputery i lampy), a także przez przebywających w klasach uczniów i nauczycieli.

— Dach budynku zostanie przygotowany pod zamontowanie paneli fotowoltaicznych, na które na razie nie mamy pieniędzy. Według naszych obliczeń, w budynku będzie nadprodukcja energii, którą wykorzystamy również do podgrzewania wody — wyjaśnia Marek Janikowski.

Koszt budowy szkoły — ponad 3,3 mln zł — w większości pokrywany jest z kredytu zaciągniętego przez gminę.

— Budowa szkoły pasywnej, jak każdego budynku tego typu, jest dużo droższa niż obiektu podobnej wielkości w tradycyjnej technologii, ale po spłacie kredytu przez kilkadziesiąt lat koszty utrzymania budynku będą niewielkie, co jest niezwykle istotne dla niezbyt bogatej gminy jaką są Stoszowice — tłumaczy Marek Janikowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARTA SIELIWIERSTOW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu