Szkolenia dla biznesu z unijnym wsparciem

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 07-09-2017, 22:00

Od przyszłego roku firmy z Opolszczyzny będą mogły starać się o granty na kursy i usługi rozwojowe dla swoich pracowników.

W poprzedniej unijnej siedmiolatce w szkoleniach zorganizowanych dzięki dotacjom z Europejskiego Funduszu Społecznego wzięło udział prawie 6,5 mln osób. Dofinansowanie w wysokości nawet 86 proc. pokrywało koszty m.in. prowadzenia kursów i warsztatów dla mikro-, małych i średnich firm. Ze wsparcia w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki skorzystało ponad 310 tys. przedsiębiorstw.

Firmy doradcze z Opolszczyzny, które znajdą się w Bazie Usług Rozwojowych (BUR), już wkrótce będą mogły świadczyć je przedsiębiorcom. Pieniądze na ten cel są zarezerwowane w działaniu 7.5 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego („Szkolenia, doradztwo dla przedsiębiorców i pracowników”).

Nawet 48 tys. zł

Maksymalne dofinansowanie dla mikrofirmy wyniesie 12 tys. zł, a dla małego i średniego przedsiębiorstwa — odpowiednio: 24 tys. zł i 48 tys. zł. Przedsiębiorca, który będzie starał się o dotacje, powinien wybrać ze wspomnianej bazy firmę szkoleniową.

— Może być ona z Opolszczyzny lub innego regionu. Zachęcamy firmy doradcze, aby wpisywały się do BUR. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej z nich miało ofertę dla naszych przedsiębiorców — podkreśla Dariusz Mazurczak, wicedyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. BUR powstała pod koniec sierpnia 2016 r. z przekształcenia portalu www.inwestycjawkadry.pl prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W ciągu minionych 10 lat umieszczono w nim pół miliona propozycji szkoleniowych, z których skorzystało ok. 250 tys. osób.

Bezpłatny system

BUR bezpłatnie umożliwia firmom doradczym możliwość zaprezentowania swojej oferty, a małym i średnim graczom zamówienie usług rozwojowych z dofinansowaniem unijnym. Warto podkreślić, że w bazie można znaleźć oferty szkoleń w dziedzinie finansów, administracji i organizacji, logistyki, marketingu, prawa, zarządzania zasobami ludzkimi oraz funduszami unijnymi.

Dariusz Mazurczak zwraca uwagę, że firmy z województwa opolskiego są już obecne w BUR. Proponują m.in. kursy dla spawaczy, operatorów wózków, dotyczące obsługi programów komputerowych, negocjacji oraz prawa pracy. Spółki chcące świadczyć usługi rozwojowe ze wsparciem UE muszą mieć odpowiednie certyfikaty wymagane przez PARP. Ich lista znajduje się na stronie agencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu