Szkolenia? Tak, ale po diagnozie potrzeb

DCZ
opublikowano: 19-12-2011, 00:00

Komentarz

Koniec roku to dla większości firm okres, gdy przygotowuje się budżety na kolejny rok. Jednym z istotnych elementów planowania strategii rozwoju i wydatków przedsiębiorstw jest opracowywanie planu szkoleniowego. Do tego jednak potrzebna jest diagnoza potrzeb szkoleniowych.

Zazwyczaj taką analizę przeprowadza się raz — na początku lub na końcu roku, a dodatkowo powinno się to zrobić także w razie dużej reorganizacji w firmie. Fuzja, restrukturyzacja przedsiębiorstwa, rozwój strategiczny czy utworzenie nowych oddziałów za każdym razem wymaga weryfikacji kompetencji pracowników.

Dla potrzeb diagnozy przeprowadza się wśród pracowników, przełożonych i klientów ankiety lub wywiady. Wykorzystuje się także analizy opisów stanowisk pracy i dokumentacji pracowniczej dotyczącej np. wskaźników absencji, rotacji, wypadków. Istotnych informacji dostarczą przede wszystkim opracowania wyników ocen okresowych pracowników i badanie przeprowadzone metodą tajemniczego klienta. W analizie potrzeb szkoleniowych cennym źródłem są także dane z raportów przygotowywanych regularnie na potrzeby przedsiębiorstwa, np. liczby reklamacji, wskaźników nowych i utraconych klientów, wyników audytów.

Taka diagnoza nie wiąże się ze zbyt dużymi kosztami, wymaga jednak czasu. Dodatkowy koszt pojawia się wtedy, gdy przedsiębiorstwo nie prowadzi na bieżąco własnych analiz i nie gromadzi dokumentacji, więc musi to na potrzeby badania zlecić zewnętrznej firmie. Dobrze przeprowadzona diagnoza powinna zapewnić efektywne opracowanie kompleksowego planu szkoleniowego, który będzie zoptymalizowany kosztowo. Identyfikacja potrzeb szkoleniowych umożliwia określenie, których pracowników, z jakiego zakresu i w jakiej kolejności powinno się przeszkolić. Pozwala też ustalić liczebność tej grupy, częstotliwości szkoleń i wielkość budżetu, jaki trzeba na nie przeznaczyć.

SYLWIA SĘDROWICZ

menedżer ds. szkoleń i HR w Job Trainings

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Szkolenia? Tak, ale po diagnozie potrzeb