Szkoły podejmują wyzwanie Autostrady Wielkopolskiej

opublikowano: 26-07-2018, 22:00

Program Autostrada do Szkoły poznało już ponad 6700 uczniów

Aż 95 szkół, 336 klas i 6720 uczniów — to bilans dotychczasowych odwiedzin Autostrady Wielkopolskiej w szkołach województw wielkopolskiego i lubuskiego, w ramach społeczno-edukacyjnej kampanii Autostrada do Szkoły. Lekcje przygotowane przez AWSA uczą najmłodszych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego przy pomocy najnowocześniejszych narzędzi, takich jak gogle VR, dotykowy stół i-Table czy platforma grywalizacyjna. Autostrada Wielkopolska realizuje kampanię od kwietnia 2017 r. W tym czasie odwiedziła niemal 100 szkół i wciąż planuje kolejne wizyty. Do końca programu ma być ich 200, i choć to już półmetek, organizatorzy nie zwalniają tempa. Okazało się, że szkoły zainteresowane są akcją i bardzo pozytywnie reagują na lekcje prowadzone w ramach programu.

Z technologicznym wsparciem: Dzieci uczestniczące w programie Autostrada do Szkoły poznają zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym zarówno w realnym, jak i wirtualnym świcie. Aby zwiększyć ich zaangażowanie w naukę poprawnych zachowań autorzy programu wykorzystali gogle VR.

Gra o bezpieczeństwo

— To świetny pomysł, by edukować najmłodszych poprzez wprowadzanie ich w wirtualny świat, który jest dla nich niezwykle ciekawy. Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w zajęciach, z których, jestem przekonana, wyniosą sporą wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze — mówi Kamila Kaseja, dyrektor Szkoły Podstawowej w Buku. Nic bardziej nie pomaga w przyswajaniu wiedzy, jak dobra zabawa. Nie tylko w wirtualnym świecie, ale również w realnym, a do tego w grupie rówieśniczej. Autostrada Wielkopolska w swojej kampanii sięgnęła także po grywalizację, która bazuje na mechanice gier motywujących do konkretnych działań. — W programie poznajemy dzieci z Zebrą Zbyszkiem — bohaterem Autostrady do Szkoły, któremu głosu użyczył Jarosław Boberek. Sympatyczny zwierzak wspólnie z uczniami poznaje zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Nauka odbywa się zgodnie ze scenariuszami zajęć, które umieściliśmy na platformie dla nauczycieli, a które zostały opracowane we współpracy ze specjalistami: organizacjami uczącymi bezpiecznego poruszania się po drodze, policją i nauczycielami — mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa AWSA. Materiały umieszczone na platformie edukują m.in. w zakresie bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych i w pobliżu jezdni (także po zmroku), informują o zaletach noszenia odblaskóworaz o potrzebie korzystania z fotelików dla dzieci podczas jazdy samochodem. Scenariusze, podzielone na trzy bloki tematyczne, to „misje”, które uczniowie muszą wykonać, a następnie zrelacjonować. Dotychczas na platformie pojawiło się ponad 100 relacji z zajęć i przesłano blisko 700 zdjęć dokumentujących pracę uczniów. Za każdą taką relację przyznawane są punkty. Najbardziej zaangażowane klasy oraz nauczyciele, którzy podjęli się wykonania misji wraz z uczniami, otrzymują nagrody. Pierwszą edycję grywalizacji zwyciężyła szkoła podstawowa w Mochach (województwo wielkopolskie).

Nauka i infrastruktura

— Zależało nam na przygotowaniu kompleksowego programu dla szkół — takiego, w którym oprócz spotkań z naszymi ekspertami odbędą się także lekcje w klasach, a tam, gdzie to konieczne, pojawią się inwestycje infrastrukturalne — mówi Zofia Kwiatkowska.

Znaki drogowe, kocie oczka przy przejściach dla pieszych oraz czerwone pola spowalniające z masy chemoutwardzalnej to elementy, które dzięki Autostradzie do Szkoły pojawiły się przy szkołach w Dobieżynie oraz Szewcach koło Buku. Jak zapowiadają organizatorzy, to nie koniec inwestycji. Już we wrześniu powstaną eksperymentalne przejścia dla pieszych w Dąbrówce oraz w Dopiewie. To pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie. Na jezdni pojawią się zebry, które zachęcą dzieci do przechodzenia po pasach poprzez hasła takie jak: „Spójrz w lewo, spójrz w prawo — przechodź żwawo!”. Projekt bazuje na pomyśle studentów ze School of Form, który powstał w ramach warsztatów prowadzonych przy udziale wykładowców i ekspertów z firmy Strabag i Autostrady Wielkopolskiej. Zadaniem studentów było przygotowanie kreatywnych rozwiązań, które wzbogaciłyby wizualnie elementy infrastruktury drogowej związanej z bezpieczeństwem. Jak sprawdzą się

w praktyce, okaże się już w nowym roku szkolnym. Szkoły z województw wielkopolskiego i lubuskiego wciąż mogą zgłaszać chęć udziału w tym bezpłatnym programie na stronie: www.autostradadoszkoly.pl. Kolejna edycja grywalizacji oraz wizyty w szkołach ruszają we wrześniu. Program wspierają w roli partnerów Kulczyk Foundation, Strabag i Autostrada Eksploatacja. Patronami honorowymi programu są Komenda Główna Policji, Rzecznik Praw Dziecka, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Poznaniu.

MATERIAŁ PARTNERA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu