Szmit: obwodnica Starogardu Gd. jest niezbędna i zostanie zbudowana

PAP
opublikowano: 14-09-2017, 15:42
aktualizacja: 14-09-2017, 15:44

Obwodnica Starogardu Gdańskiego (Pomorskie) jest niezbędna i dlatego prowadzone są prace przygotowawcze, niezbędne do jej realizacji – zapewnił posłów wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit. Wg. posłów, obwodnica jest warunkiem koniecznym dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Jerzy Szmit
Zobacz więcej

Jerzy Szmit fot. Marek Wiśniewski

Posłowie z sejmowej Komisji Infrastruktury podczas posiedzenia w czwartek przyjęli odpowiedź ministra infrastruktury i budownictwa na dezyderat nr 3 w sprawie poparcia budowy obwodnicy Starogardu Gdańskiego na drodze krajowej nr 22.

Obwodnica Starogardu Gdańskiego z powodu zmiany przez Radę Ministrów Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023 znalazła się na liście inwestycji, które nie mają zapewnionego finansowania.

Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit poinformował posłów, że budowa obwodnicy Starogardu Gdańskiego jest w Programie Budowy Dróg Krajowych i w związku z tym podejmowane są działania, które mają doprowadzić do jej realizacji.

Wyjaśnił, że przy redagowaniu listy inwestycji w ramach Programu, które mają finansowanie, jednym z głównych kryteriów, zwłaszcza w przypadku obwodnic, był stopień przygotowania dokumentacji. Powiedział, że prace przygotowawcze zw. z obwodnicą Starogardu powinny być wykonane wiele lat temu. Ocenił, że „aktualny stan przygotowania dokumentacji niezbędnej do wydania decyzji środowiskowych o uwarunkowaniach realizacji inwestycji pozwala wnioskować, że jej uzyskanie będzie możliwe najwcześniej w połowie 2018 roku”.

Wyjaśnił, że do ogłoszenia przetargu na projekt i budowę trasy konieczne są: decyzja środowiskowa i koncepcja programowa. „Szacujemy bardzo, bardzo ostrożnie, że w 2019 będzie to gotowe i będzie można formalnie ogłaszać przetarg” – dodał.

Powiedział, że w 2016 r. zakończone zostały prace nad studium korytarzowym obwodnicy. Do dalszych prac przyjęto trzy podstawowe warianty tras. „W maju br. rozpoczęła się inwentaryzacja przyrodnicza przeprowadzona w terenie, obecnie trwają końcowe analizy oraz wprowadzane uwagi do raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, których zakończenie planowane jest na przełomie września i października” – wyjaśnił Szmit. „Prace idą normalnym trybem, dzisiaj głównym pytaniem jest to, żebyśmy byli w stanie w 2020-21 roku zapewnić finansowanie tej inwestycji” – podsumował.

Poseł Jan Kilian (PiS) z Pomorza przyznał, że „decyzja o niewłączeniu budowy obwodnicy Starogardu do programu finansowania została przyjęta z wielkim zaskoczeniem przez społeczność powiatu starogardzkiego”. „Tutaj mówimy nie tylko o powiecie czy mieście Starogard Gdański, ale właściwie całej południowej części województwa pomorskiego” – tłumaczył.

Zwrócił uwagę, że „do Programu weszły obwodnice z nasileniem ruchu kilkakrotnie mniejszym aniżeli obwodnica Starogardu”. Argumentował, że „przez Starogard przepływa dziennie kilkanaście tysięcy pojazdów (…), w porywach dochodzi prawie do 20 tys.”. Zwrócił uwagę, że z powodu korków w mieście kłopoty z dojazdem mają np. karetki. Powiedział, że mieszkańcy, samorząd czują się „bardzo pokrzywdzeni”.

Poseł ocenił, że "absolutnie najdalej w drugiej połowie 2018 r." projekt powinien znaleźć się w Programie i mieć finansowanie. "To jest warunek sine qua non egzystencji starogardzian, nie wyobrażam sobie w tej chwili sytuacji, kiedy ta obwodnica miałaby wypaść z kalendarza, to jest niewyobrażalne dla bezpieczeństwa mieszkańców miasta” – argumentował.

Inny pomorski poseł, Aleksander Mrówczyński (PiS) powiedział, że przejazd ok. sześciu kilometrów przez Starogard zajmuje ok. 45 minut do godziny. „Jeżeli stoimy przez godzinę w korku, to ile zanieczyszczeń mieszkańcy wchłaniają, jaki jest hałas” – tłumaczył.

Wiceminister poinformował, że szacowany koszt inwestycji to ok. 380 mln zł. Obwodnica Starogardu ma być przewidziana do realizacji w systemie „projektuj i buduj”. Ma to być droga biegnąca po nowym śladzie, w przekroju dwujezdniowym, dwupasowym.

Minister zapewnił, że „są zapewnione pieniądze na prowadzenie prac przygotowawczych”. Zaznaczył, że chodzi nie tylko o starogardzką obwodnicę, ale też o „setki innych inwestycji”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Szmit: obwodnica Starogardu Gd. jest niezbędna i zostanie zbudowana