Szóste paliwo zyskuje na wartości

Materiał partnera
opublikowano: 09-11-2017, 22:00

Zamiast budować nowe źródła energii, lepiej inwestować w podnoszenie efektywności już istniejących. Do 2050 r. popyt na energię zwiększy się dwukrotnie. Dlatego już dziś należy zatroszczyć się o możliwości jej oszczędzania. Efektywność energetyczna, zwana również szóstym paliwem, na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat wyraźnie zyskuje na znaczeniu i zwiększa swoją wartość. Inwestycje w jej zwiększanie są dużo korzystniejsze z ekonomicznego punktu widzenia niż wydatki na nowe źródła wytwarzania energii. Ponadto okresy zwrotu poniesionych kosztów są w tym przypadku niewspółmiernie krótsze w porównaniu z wprowadzaniem technologii, w których energia jest wytwarzana z nowych źródeł.

Audyt i plan

W Niemczech i w Skandynawii już zrealizowano wiele inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej. W krajach, w których już widać w praktyce pozytywny efekt wdrożonych wcześniej rozwiązań, o wiele łatwiej jest podejmować kolejne decyzje związane z inwestycjami w modernizacje podnoszące efektywność energetyczną. W świetle polskich przepisów u wielu przedsiębiorców pierwszym krokiem do poprawy efektywności energetycznej był obowiązkowy audyt energetyczny, w którym audytorzy wskazują miejsca do poprawy i szacują potencjalne oszczędności. Co zrobić dalej z pozyskanymi z audytu energetycznego danymi? Należy przygotować sprofilowany plan działań, aby wykazane w audycie oszczędności z tytułu zużycia osiągnąć w praktyce. Na taki plan powinno się składać kilka podstawowych elementów: wykaz zużycia energii, ustalenie miejsc energochłonnych, propozycje działań prowadzących do poprawy efektywności energetycznej, wdrożenie monitoringu zużycia mediów, ciągła analiza i kontrola parametrów zużycia.

W pierwszej kolejności przedsiębiorstwo powinno uzyskać informacje o zużyciu energii. W tym celu należy zastosować dopasowany system monitoringu zużycia mediów, który z właściwą częstotliwością będzie umożliwiał podgląd danych. Taki system umożliwia archiwizację informacji, ale również zbudowanie kultury odpowiedzialności za zużycie energii w poszczególnych działach firmy. Jeszcze do niedawna zużycie energii mogło być odczytywane jedynie jako suma zużycia całkowitego w długim czasie. Nie było możliwe wskazanie zużycia energii z rozbiciem na poszczególne urządzenia ani uwzględnienie wyłączeń weekendowych lub różnej częstotliwości produkcji. Nowoczesne technologie umożliwiają systemom monitoringu wykonywanie skomplikowanych analiz, które bazują na szczegółowych pomiarach dzięki wykorzystaniu sensorów.

Szczegółowe pomiary

Wiele przedsiębiorstw nie wie, jak duże jest zużycie energii poszczególnych maszyn wykorzystywanych w produkcji. Dlatego często nie zauważają, że jedno z urządzeń z powodu awarii lub usterki zaczyna zużywać o wiele więcej energii niż to konieczne. Aby uniknąć takich przeoczeń najczęściej stosuje się pomiar zużycia energii elektrycznej, gazu, wody i ciepła przez poszczególne urządzenia. Przedsiębiorstwa, które wybrały oferowane przez innogy Polska rozwiązanie monitorowania procesów i energii bit.B udowodniły, że można zapobiec takim sytuacjom jak awaria urządzeń lub wyłączenia weekendowe, które doprowadzają do nadmiernego zużycia energii. System bit.B wykorzystuje specjalne czujniki (sensory), które można zainstalować w punktach pomiaru oraz na maszynach, nie przerywając procesu produkcji. W węzłach czujników zbierane są dane, takie jak: temperatura, zużycie energii, wilgotność, zużycie ciepła, ilość wytworzonych produktów, które co sekundę są przesyłane drogą radiową do serwera. Algorytmy analizują zebrane informacje. Tak wyliczone analizy są opracowywane w formie wykresów i wskaźników, a następnie przekazywane klientowi drogą elektroniczną w formie przejrzystego dashboardu. Klient na podstawie otrzymanych wyników może zoptymalizować swoje procesy produkcyjne, a tym samym zwiększyć ich efektywność.

Działania optymalizacyjne

Głównym celem dokonywania pomiarów jest pozyskanie danych o zużyciu energii. Należy je poddać analizie, tak żeby zidentyfikować powody nadmiernego zużycia energii. Znalezienie takich przyczyn ma z kolei doprowadzić do zastosowania środków zaradczych, którymi mogą być między innymi wymiana oświetlenia na bardziej oszczędne lub opracowanie pomysłów modernizacji przedsiębiorstwa. Wdrożenie systemu monitoringu energii daje możliwość zapoczątkowania poprawy efektywności energetycznej w firmie. Dzięki uporządkowaniu wiedzy na temat procesu produkcji i problematyki zużycia energii, przedsiębiorstwo zyskuje świadomość niezbędną do określenia głównych kierunków działań, które doprowadzą zarówno do zwrotu kosztów inwestycji, jak i wygenerują konkretne oszczędności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane