Szóstka solidnych i dość tanich firm

Adrian Boczkowski
opublikowano: 07-12-2009, 06:45

Szukaliśmy niedocenianych firm z dobrymi, rosnącymi wynikami i niewielkim długiem. Są jeszcze takie na GPW. Oto nowy ranking "PB".

Branżowi analitycy z domów maklerskich nie analizują dogłębnie wielu spółek z GPW. Przyjęliśmy więc nieco uproszczone podejście, w którym próbujemy znaleźć firmy niedowartościowane, z dużo większego grona.

Stworzyliśmy w arkuszu kalkulacyjnym model, do którego wprowadziliśmy dane finansowe ponad 300 spółek z szerokiego rynku z III kwartału 2008 i 2009 r. (dane pochodziły z używanej przez profesjonalnych inwestorów z całego świata bazy serwisu Bloomberg). Postawiliśmy na te firmy, które mogą zachwycić wzrostem efektywności operacyjnej i generują coraz więcej gotówki z podstawowej działalności. Liczył się również zysk operacyjny, płynność gotówkowa i stosunek operacyjnego cash flow z III kwartału do zobowiązań krótkoterminowych (to preferuje stabilne biznesy). Akcje nawet najlepszej spółki nie są jednak warte zakupu, jeśli ich cena jest zbyt wygórowana. Dlatego porównaliśmy skok wypracowanej gotówki z głównej działalności ze zmianą kursu od końca sezonu wyników z III kwartału 2008 r.

Zrezygnowaliśmy ze spółek, których akcje w wolnym obrocie mają wartość poniżej 100 mln zł, bo wejście do takiej spółki z dużym kapitałem i późniejsze zamknięcie takiej pozycji mogłoby być utrudnione. Na końcu subiektywnie wybraliśmy najatrakcyjniejsze spółki, które wyróżniały się w naszej analizie. Staraliśmy się wyłonić takie firmy, które w przeszłości raczej nie zawodziły.

Spółki, które przebrnęły przez sito, to: Trakcja Polska, Zelmer, Eurocash, Jutrzenka, Asseco Poland i Asseco Business Solutions.

Szóstka solidnych i dość tanich firmSzóstka solidnych i dość tanich firm

Dane dotyczące innych spółek oraz szczegółowy opis metodologii rankingu w poniedziałkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szóstka solidnych i dość tanich firm