Czytasz dzięki

Szpital w Grudziądzu będzie szpitalem zakaźnym

opublikowano: 12-03-2020, 18:02

Jeden z najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce decyzją Ministra Zdrowia zostanie przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny i będzie przyjmować pacjentów z koronawirusem.

"Decyzją Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego Regionalny Szpital Specjalistyczny  im. W. Biegańskiego w Grudziądzu zostanie przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny.  Oznacza to, że będzie przyjmował pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2, którzy  będą wymagali dodatkowych zabiegów medycznych" - informuje urząd miasta Grudziądza.

Samorząd Grudziądza, który jest właścicielem szpitala
regionalnego, ma obowiązek co roku wyrównywać jego stratę finansową. To wpływa
na kondycję miejskiego budżetu. Kilkusetmilionowy dług lecznicy — zdaniem RIO —
zamiast maleć jest wyprowadzany do innych miejskich spółek, aby zatuszować
problemy miasta
Zobacz więcej

SZPITAL POGRĄŻA MIASTO:

Samorząd Grudziądza, który jest właścicielem szpitala regionalnego, ma obowiązek co roku wyrównywać jego stratę finansową. To wpływa na kondycję miejskiego budżetu. Kilkusetmilionowy dług lecznicy — zdaniem RIO — zamiast maleć jest wyprowadzany do innych miejskich spółek, aby zatuszować problemy miasta Fot. ARC

  – Grudziądzki szpital to bardzo dobra placówka medyczna, która była budowana i  przygotowywana do zabezpieczenia mieszkańców regionu w przypadku wystąpienia  zagrożenia epidemiologicznego. Dotychczas obsługiwała blisko pół miliona mieszkańców  regionu. Przypomnę, że organem tworzącym jest zaledwie stutysięczne miasto. Po  przekształceniu w jednoimienny szpital zakaźny będziemy zabezpieczać ponad dwa miliony  osób. Jest to dla nas wyzwanie, jednak wiem, że sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest  szczególna i wymaga szczególnych rozwiązań – mówi Prezydent Grudziądza Maciej  Glamowski. 

Od dzisiaj grudziądzki szpital wstrzymał przyjmowanie nowych pacjentów. 

"Ci, którzy znajdują się obecnie na oddziałach, zostaną relokowani do innych placówek  medycznych. Od początku tygodnia zostały wstrzymane  odwiedziny w szpitalu" - wynika z komunikatu prasowego. 

W całej Polsce przekształconych zostanie łącznie 19 szpitali – mówił podczas  dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, co wynika z  przygotowanego przez rząd rozporządzenia.

Od poniedziałku w każdym województwie ma  być co najmniej jeden taki szpital, a w każdym z nich co najmniej 10 procent łóżek respiratorowych, gdzie można będzie pomóc pacjentom w najcięższym stanie.

Szpital w Grudziądzu jest objęty procedurą naprawczą. Przez lata jego dług rósł i sięga obecnie ponad 400 mln zł. Jest to placówka formalnie należąca do urzedu miasta. 

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy