Szpital w Rawiczu testuje PPP

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 12-05-2014, 00:00

Samorządowa spółka kusi nieruchomościami. Wartość inwestycji szacuje na 25 mln zł.

W lutym ubiegłego roku informowaliśmy, że Rawicz przymierza się do realizacji szpitalnego partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Samorząd zrobił kolejny krok. Rozpoczęły się testy rynkowe, czyli rozpoznanie rynku, które dla powiatu przeprowadza Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (IPPP).

— Sprawdzamy, co potencjalni inwestorzy sądzą o pomyśle samorządowców. Mamy już pierwsze, pozytywne odpowiedzi — mówi Bartosz Korbus z IPPP. Samorządowi zależy przede wszystkim na utrzymaniu i rozszerzeniu portfela usług medycznych. W związku z unijnymiwymogami do 2016 r. musi przeprowadzić remont głównego szpitala (w skład rawickiego kompleksu wchodzi 19 budynków). To kluczowe zadanie, jakie stawia przed prywatnym partnerem strona publiczna. Gdzie tu miejsce na zyski? Zdaniem samorządowców, opcji jest co najmniej kilka. Starosta Zygmunt Wolny podkreśla, że szpitalna spółka nie przynosi strat, jej kontrakty z NFZ rosną z roku na rok i dysponuje nieruchomościami, które mogą być atrakcyjne dla inwestora. We wstępnym memorandum informacyjnym IPPP podkreśla, że szpital z 255 łóżkami, zatrudniający ponad 300 osób, dysponuje 5 ha terenów.

„Możliwa jest m.in. budowa pawilonów przeznaczonych do sprawowania długoterminowej opieki nad chorymi czy też budowa obiektów przeznaczonychdo opieki nad osobami starszymi w formule komercyjnej. Szpital Powiatowy w Rawiczu jest otwarty na propozycje sektora prywatnego (…) Możliwe są inne, również pozamedyczne, formy prowadzenia działalności” — czytamy w memorandum informacyjnym. Zygmunt Wolny szacuje wartość inwestycji na 25 mln zł. Na pytanie, czy samorząd przewiduje dopłaty dla prywatnego partnera, odpowiada, że w projektach finansowych samorządu ich nie ma. Zastrzega jednak, że mogą się pojawić, jeśli będzie taka konieczność. Do końca roku IPPP i samorząd mają opracować koncepcję i dokumentację przetargową. Ogłoszenie postępowania, negocjacje i wybór partnera prywatnego przewidziano na pierwsze półrocze przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu