Czytasz dzięki

Szpital z gigantycznym długiem ma nowego dyrektora

AR
opublikowano: 25-10-2019, 17:09

Kolejka chętnych na stanowiska dyrektora szpitala miejskiego w Grudziądzu, który ma na koncie 580 mln zł długu, była długa. Samorząd miasta rozstrzygnął konkurs

- W wyniku konkursu przeprowadzonego 25 października, nowym Dyrektorem Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. W. Biegańskiego w Grudziądzu został Pan Maciej Hoppe - informuje Beata Adwent z miejskiego ratusza. 

Maciej Hoppe będzie pełnić funkcję dyrektora grudziądzkiego szpitala od listopada
Zobacz więcej

Maciej Hoppe będzie pełnić funkcję dyrektora grudziądzkiego szpitala od listopada

Szpital w Grudziądzu to jeden z najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce. Przez lata jego dług zwiększały nowe inwestycje, a obecnie placówka nie jest w stanie regulować nawet bieżących faktur - ma łącznie 580 mln zł zobowiązań. Choć leczy pacjentów z całego regionu, należy do samorządu Grudziądza, który co roku musi - zgodnie z prawem - pokrywać jego straty operacyjne. 

W konkursie na dyrektora (poprzedni został odwołany przez samorząd miasta, ponieważ zbyt wolno wdrażał plan restrukturyzacyjny) wystartowało 7 kandydatów. Zwyciężył Maciej Hoppe, były kierownik szpitala wojskowego w Bydgoszczy, a także jednej z bydgoskich placówek niepublicznych.  

W październiku Regionalna Izba Obrachunkowa wezwała miasto do wprowadzenia planu naprawczego. Rada miasta przyjęła go 24 października wraz z uchwałą na temat podjęcia starań o rządowa pożyczkę w wysokości 320 mln zł, która ma pomóc oddłużyć szpital i naprawić finanse miasta. O pożyczkę od rządu mogą się ubiegać gminy i miasta objęte planem naprawczym, którym grozi niewypłacalność (formalnie polskie prawo nie pozwala na ogłoszenie upadłości przez samorząd). 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane