Czytasz dzięki

Szpitale bardziej eko

  • Alina Treptow
opublikowano: 10-10-2016, 22:00

Polskie szpitale z pomocą Brukseli inwestują w kolektory i panele słoneczne. To również recepta na oszczędności.

Choć polskie szpitale nie mają dobrej passy, jest obszar, w którym pod względem inwestycji są w czołówce. Chodzi o różnego typu rozwiązania ekologiczne, w tym kolektory i panele słoneczne, które zapewniają energię — do ogrzewania wody i elektryczną dla danej lecznicy. — Rzeczywiście szpitale przodują w tym obszarze. Spodziewam się, że w nowym rozdaniu unijnym kolektory i panele słoneczne będą jednym z priorytetów, jeśli chodzi o dotacje. Jednak dzisiaj problemem jest to, że ewentualne inwestycje czekają w blokach startowych. Rząd postanowił na nowo przeanalizować priorytety programów regionalnych, przez co wszystkie konkursy zostały wstrzymane. Szkoda, bo samorządy [właściciele szpitali — red.] w ostatnich kilku latach zbierały fundusze na wkład własny tych projektów — alarmuje Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia w Związku Powiatów Polskich.

— Szpitale są bardzo zainteresowane ekologicznymi rozwiązaniami. Problemem jest jednak znalezienie funduszy na inwestycję. I tak obecnie rozglądamy się za publicznym finansowaniem inwestycji w niewielkie turbiny wiatrowe, które mogłyby generować prąd dla szpitali — wyjaśnia Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali. Medycyna nie bez powodu jest eko bardziej niż inne branże.W związku ze swoją funkcją szpitale muszą mieć zapewnione awaryjne źródło energii.

— Alternatywne źródła są więc doskonałym zabezpieczeniem. Co więcej, szpitale są zazwyczaj ośrodkami o dużej powierzchni, a to właśnie w takich ekologiczne rozwiązania mają największą rację bytu i dają szansę na oszczędności. Dla szpitali kolektory to szansa również na dofinansowanie inwestycji, między innymi z funduszy UE — podaje Marek Wójcik. Kolektory i panele mogą liczyć także ze strony Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Ostatnim jego beneficjentem był samorząd woj. mazowieckiego i podległe mu szpitale. W 12 lecznicach kończy się inwestycja w kolektory słoneczne, warta ponad 40 mln zł. 85 proc. zwróci polsko-szwajcarski program. W płockim Szpitalu Zespolonym zamontowano aż 461 kolektorów. Placówka szacuje, że koszty podgrzewania wody spadną o około 25 proc., a ilość wyemitowanego dwutlenku węgla zmniejszy się o 200 ton rocznie.

— To doskonały sposób na realne i trwałe oszczędności — przekonuje Stanisław Kwiatkowski, dyrektor płockiego szpitala. Zbyszko Przybylski, prezes szpitala powiatowego we Wrześni, podaje, że oszczędności tej placówki wyniosły łącznie kilkadziesiąt procent. — Jednak w naszym przypadku panele były tylko jednym z elementów inwestycji. Z dzisiejszej perspektywy mogę powiedzieć, że bez publicznej dotacji, inwestycja w panele nie spięłaby się ekonomicznie — mówi Zbyszko Cybulski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane