Szpitale będą kupować taniej

  • Alina Treptow
opublikowano: 07-05-2013, 00:00

Rusza medyczna grupa zakupowa. Początki są skromne — 18 placówek. Docelowo ma być nawet 300.

Po ponad roku od zapowiedzi rusza szpitalna grupa zakupowa, której uruchomienie nadzoruje Polska Federacja Szpitali (PFSz). Plany były bardzo ambitne. Twórcy liczyli, że przystąpi do niej nawet co druga placówka medyczna. Nic z tego.

— W skład grupy wchodzi obecnie 18 placówek, ponad 60 złożyło wstępne pisemne deklaracje. Chcemy tę liczbę stopniowo zwiększać, docelowo nawet do 300 — zaznacza Jarosław Fedorowski, prezes PFSz. Jak mówi, początkowo zainteresowanie szpitali było duże, ale później rekrutacja szła opornie. Po pierwsze, część lecznic nie chciała płacić prywatnemu operatorowi prowizji od oszczędności. Po drugie, znaczna część placówek musiała konsultować udział z właścicielem, czyli samorządem, co zabierało czas. Marek Wójcik, ekspert ds. zdrowia w Związku Powiatów Polskich, zauważa, że ewentualna rozbudowa grupy również będzie wymagała czasu. — Udział w takiej grupie wymaga od szpitali gruntownych zmian w procedurach. Przedsięwzięcie PFSz to świetna inicjatywa, a 18 placówek to doskonały punkt wyjścia do budowy dużej platformy zakupowej — przekonuje Marek Wójcik.

Słychać też jednak mniej przychylne głosy. Część przedsiębiorców z branży medycznej sceptycznie podchodzi do pomysłu tworzenia dużych grup zakupowych. Zwracają uwagę na kiepską sytuację finansową szpitali. Pytanie, co zrobi grupa, gdy np. jeden z jej członków stanie się niewypłacalny. Kto wówczas zapłaci za jego zakupy? Grupa PFSz rozpoczęła wspólne zakupy od artykułów jednorazowych. Docelowo szpitale będą kupować razem sprzęt medyczny, leki oraz ubezpieczenia. W zależności od produktu oszczędności mają wynieść od kilku nawet do 30 proc.

— Gdy zwiększy się liczba członków, pomyślimy o znalezieniu operatora zagranicznego — zapowiada Jarosław Fedorowski. Mniejsze grupy zakupowe już działają na rynku i chętnie zamawiają wspólnie m.in. energię elektryczną. Rok temu od jej zakupu rozpoczęła działalność grupa założona przez Instytut Naukowy Med-Koncept, specjalizujący się w badaniach klinicznych i usługach doradczych. Szlaki przetarła Mazowiecka Agencja Energetyczna (MAE), która pod koniec 2011 r. ogłosiła przetarg na dostawę energii elektrycznej dla 16 szpitali. Placówki liczyły na zmniejszenie kosztów energii o 10-15 proc. — Udało nam się uzyskać aż 17 proc. — przy stałych cenach energii. W praktyce oszczędności były większe, bo rynkowa cena prądu poszła w dół — mówi Maciej Kaczanowski z MAE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane