Szpitale w sieci emocji

MAREK STEBNICKI, prezes Zarys International Group
opublikowano: 24-01-2017, 22:00

Ministerialny projekt reformy, którego jednym z kluczowych elementów ma być stworzenie sieci szpitali, budzi dużo emocji. Finansowanie placówek ryczałtem zamiast płacenia realnej kwoty za faktycznie wykonane usługi spowoduje problemy finansowe i kłopoty z dyscypliną. Innym negatywnym następstwem będzie likwidacja efektu zdrowej konkurencji — wzrostu jakości usług oraz rozwoju placówek szpitalnych. Eliminacja z sieci większości szpitali prywatnych, które często proponują nowoczesne usługi specjalistyczne, odbije się negatywnie na całym rynku.

Dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się sięgnięcie do projektu… ministra Zbigniewa Religi. Według jego koncepcji, szpital powinien stawać się nowoczesny, z perspektywicznym spojrzeniem na pacjenta — dlatego musi mieć dobrą kondycję finansową. Projekt zakładał eliminację placówek słabych, a nie… niepasujących do urzędniczej sieci. Przewidywał także jej tworzenie według mapy potrzeb w danym regionie. Miałoby to wpływ na dostęp do procedur wysokospecjalistycznych, a także na optymalizację wydatków z budżetu. Rządzące PiS ma zatem do wyboru de facto dwie koncepcje, co ważne — obie swojego autorstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK STEBNICKI, prezes Zarys International Group

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu