Sztuczna inteligencja namalowała obraz za 432 tys. USD

  • DI
opublikowano: 27-10-2018, 20:30

W nowojorskim domu aukcyjnym Christie's sprzedano w licytacji obraz namalowany przez sztuczną inteligencję.

Cena "Portretu Edmonda Belamy'ego" wyniosła 432,5 tys. dolarów i znacznie przekroczyła oczekiwania rzeczoznawców oraz analityków - podał serwis Gizmodo.

Obraz powstał dzięki sztucznej inteligencji opracowanej przez paryski kolektyw artystyczny o nazwie Obvious. Trzyosobowa grupa wcześniej uczyła algorytm malarstwa na podstawie 15 tys. obrazów powstałych pomiędzy XIV a XX wiekiem. Dzieło sygnowane jest fragmentem kodu algorytmu, który je stworzył. Treść podpisu brzmi "min G max D x[log (D(x))] + z [log(1-D (G(z)))]".

Rzeczoznawcy i analitycy prognozowali, że wartość obrazu może uplasować się w przedziale pomiędzy 7 tys. a 10 tys. dolarów. Licytacja trwała siedem minut, a według doniesień medialnych znajdujące się obok dzieła Andy'ego Warhola i Roya Lichtensteina sprzedane zostały za łączną kwotę stanowiącą zaledwie połowę ostatecznej ceny obrazu stworzonego przez sztuczną inteligencję. Został on zakupiony przez anonimowego uczestnika aukcji, który wziął w niej udział telefonicznie.

Sprzedaż obrazu nie obyła się bez kontrowersji. Jak donosi Gizmodo, technologia znana jako GAN (Generative Adversarial Network), której kolektyw Obvious użył do stworzenia portretu, została już wcześniej opracowana i wykorzystana przez kilku artystów. Po licytacji swoje pretensje w tej sprawie ujawnił Robbie Barrat, który eksperymentował z wykorzystaniem algorytmu wcześniej. Stwierdził, że to on jest jego twórcą, a grupa Obvious jedynie wykorzystała udostępniony przez Barrata publicznie kod źródłowy algorytmu. Na platformie społecznościowej Twitter wyraził niezadowolenie z faktu pozyskania znacznej sumy ze sprzedaży obrazu przez członków paryskiego kolektywu. Obvious przyznał się do wykorzystania kodu Barrata, zastrzegł jednak, że wprowadził do niego znaczące zmiany.

Grupa po zakończeniu licytacji podziękowała innym twórcom, którzy korzystali ze sztucznej inteligencji przed powstaniem ich obrazu. "Chcieliśmy podziękować całej społeczności skupionej wokół rozwoju sztucznej inteligencji, szczególnie zaś tym, którzy prowadzili pionierskie prace nad użyciem tej nowej technologii, a zwłaszcza Ianowi Goodfellowowi, który stworzył algorytm GAN. Chcieliśmy również podziękować artyście Robbiemu Barratowi, który stał się dla nas wielką inspiracją" - napisali członkowie kolektywu Obvious.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane