Sztuczna inteligencja w finansach

Materiał partnera
opublikowano: 27-10-2017, 13:15
aktualizacja: 27-10-2017, 13:19

18 października ruszył pierwszy ETF naśladujący kursy akcji kupowanych przez … roboty. To tylko jeden z przykładów zastosowania AI na rynku finansowym.

Robot zazwyczaj kojarzy się z pociesznym R2D2 z „Gwiezdnych wojen”, albo odkurzaczem Roomba. Tymczasem robot to najczęściej nie maszyna, a software, program komputerowy, który nie jest zaprogramowany raz na zawsze na wykonywanie określonego zadania, ale samouczący się system, powiększający swoją wiedzę i umiejętności.

Steve Emecz jeden ze speakerów Impactu fintech’17, współtwórca CollectAI, fintechu specjalizującego się w odzyskiwaniu zaległych płatności za rachunki, a także propagator nowych technologii w finansach,, często pyta audytorium, kto na co dzień używa sztucznej inteligencji. Zazwyczaj tylko kilka osób podnosi rękę.

- Kto z was nie używał Google translator, albo Siri? To są przykłady sztucznej inteligencji. Użytkownik nie wie o tym, że po drugiej stronie jest inteligentny program. Tak będzie coraz częściej, bo kontakt z AI stanie się czymś naturalnym – mówił.

Roboty i sztuczna inteligencja to jeden z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy, szczególnie mocno dyskutowany w branży finansowej, gdzie AI znajduje mnóstwo zastosowań: od prostych czynności biurowych, przez contact center po wyspecjalizowane doradztwo finansowe i zarządzanie aktywami, aż po egzekucję długów. CollectAI, używa AI do kontaktu z dłużnikiem. "Uczy" się rozumieć klienta: zbiera i przetwarza informacje kiedy dłużnik otwiera mejla z przypomnieniem o płatności, jaki to jest dzień, godzina, czy od razu kasuje wiadomość, ile czasu upływa od odebrania wiadomości do zapłaty, szuka wzorców geograficznych, demograficznych itp.

- 32 proc. instytucji finansowych korzysta z różnych form sztucznej inteligencji - mówi Steve Emecz.

Rozmowny robot

Odsetek ten będzie rósł, szczególnie że branża finansowa jest na pierwszej linii zmian, w czym dużą rolę odgrywają fintechy. Dla startupów, AI jest źródłem niekończących się pomysłów na innowacyjne rozwiązania: od prostej analityki finansów osobistych i doradztwa personalnego, po wykrywanie fraudów i systemy bezpieczeństwa dla instytucji finansowych.

Johann Hauswald, kolejny speaker Impact fintech’17, który odbędzie się 6- 7 grudnia w Katowicach, jest jednym z założycieli Clinc AI i głównym architektem tego startupu, który powstał w murach Ann Arbor University. Firmą kieruje dwoje profesorów i dwóch doktorów tej uczelni. Korzystając z ogromnego zasobu prac naukowych tego ośrodka akademickiego zbudowali inteligentnego asystenta finansowego. Finie, tak się nazywa, wpisuje się w coraz modniejszą linię chatbotów, czyli robotów działających za pośrednictwem popularnych komunikatorów, jak np. Messanger. Służą poradą w sprawie finansów osobistych, można zlecić im realizację przelewu, założyć depozyt, sprawdzić historię transakcji itp. Finie wyróżnia się tym, że doskonale rozumie ludzką mowę, posługuje się codziennym językiem, nie trzeba do niej (Fini jest kobietą) zwracać się z użyciem konkretnych formułek.

Plusy i minusy

Na mocno rozwiniętym technologicznie rynku finansowym w Polsce AI nie jest tematem nowym. Inteligentne programy wykorzystywane są już w bankowych back office’ach, a także w call center, do monitorowania płatności. Wkrótce roboty wejdą w bezpośredni kontakt z klientami.

- Zarządzanie dużymi zbiorami danych (również danymi potokowymi SDP), Data Science i sztuczna inteligencja to naturalne obszary rozwoju technologii w bankowości. Eksperymentujemy i wdrażamy wiele rozwiązań AI, począwszy od chatbotów w bezpośredniej relacji z klientem, przez modele predykcji oczekiwań klientów lub ich zdolności kredytowej, na obszarach modelowania ryzyka i zapobiegania przestępstwom skończywszy – mówi Justyna Kesler wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Na Impact fintech’17 pojawi się również David Rowan, wieloletni naczelny brytyjskiej edycji magazynu „Wired”, entuzjasta nowych technologii o bardzo szerokim spojrzeniu na sprawę. Przedsmak tego co nas czeka daje wspomniany na początku AI Powered Equity ETF. W ciągu pierwszych dni funkcjonowania roboty typujące akcje pobiły wynik indeksu S&P500.

Justyna Kesler
wiceprezes zarządu
ING Bank Śląski

Zagadnienia związane z AI, data & algorithm based innovation to temat tylko jednej z 10 ścieżek tematycznych inspirujących branżę fintech, które tworzą kongres Impact fintech'17 odbywający się 6 i 7 grudnia w Katowicach. Pozostałe to: investments; banking revolution; payments; alternative finance & lending; legal & regulatory; distributed ledgers; insurtech; e-commerce i cybersecurity.

Więcej informacji na temat Impact fintech'17 znajduje się na stronie impactfintech17.com.

Na bezpłatnie wejściówki mogą liczyć akademicy, przedstawiciele administracji publicznej, NGO, mediów, startupów i społeczności startupowej.

 

Rejestracja na Impact fintech'17 możliwa jest na tej stronie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sztuczna inteligencja w finansach