Szukamy perełek na czwarty kwartał

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 23-11-2009, 00:00

Na spółkach, które zaskoczyły wynikami w III kwartale, można było nieźle zarobić. Oto typy analityków na koniec roku

Znamy już wszystkie wyniki spółek i giełdowych bohaterów z III kwartału. Ich dokonania są już w cenach. Po czwartym kwartale niespodzianek też nie zabraknie. Dynamiczna poprawa zysków i wyniki dużo lepsze od oczekiwań zostaną docenione przez rynek. Tak jak niedawno wyniki Comarchu, Banku Handlowego czy Jutrzenki.

Dlatego zapytaliśmy analityków o ich typy na koniec roku. Kto może zaskoczyć rynek dobrymi wynikami po sezonie świątecznym? Najliczniej reprezentowane wśród wymienionych przez analityków są spółki spożywcze. Nadal warto przyglądać się także firmom budowlanym oraz blue chipom. Analitycy wytypowali 17 spółek. Oto one: PZ Cormay, Bioton, Mispol, PKN Orlen, KGHM, Mondi, Mostostal Warszawa, Budimex, Bakalland, Ambra, Emperia, Farmacol, Graal, Wawel, ZPC Mieszko, BZ WBK i NG2.

Nikogo nie dziwi, że wśród wymienionych spółek najwięcej jest spożywczych i ich kooperantów. IV kwartał jest dla tej branży najlepszy w roku ze względu na przygotowania do Bożego Narodzenia. Dodatkowo producenci żywności całkiem dobrze znoszą skutki kryzysu. Wśród ulubieńców analityków nadal są spółki cukiernicze. Tym razem zmianę Jutrzence, która miaa bardzo udany III kwartał, maja dać Mieszko oraz Wawel. Doceniono także rybnego Graala oraz Bakalland. To importerzy, którym dodatkowo może ulżyć coraz mocniejszy złoty. Błysnąć może także Ambra, producent, importer oraz dystrybutor win w Europie Środkowej i Wschodniej. Tomasz Jachowicz, analityk DnB Nord, uważa, że do łask inwestorów może wrócić Mispol.

Czwarty kwartał jest okresem żniw dla branży handlowej. Dlatego wśród wymienionych spółek znalazła się Emperia, która już wynikami z minionego kwartału udowodniła, że stać ją na niespodzianki. Ten kwartał może być udany także dla Farmacolu. Hurtowni leków sprzyjają sezonowe choroby. NG2, jak zapowiadał zarząd, ma przedstawić najlepsze wyniki w historii spółki.

Po III kwartale nieco rozczarowały spółki budowlane. Rekordowe marże to już historia, bo firmy, walcząc o nowe kontrakty, muszą schodzić z ceny. Mimo to analitycy stawiają na Budimex oraz Mostostal Warszawa. Michał Marczak, dyrektor działu analiz DI BRE Banku, zwraca uwagę, że te spółki utworzyły rezerwy na realizowane kontrakty drogowe. Gdy je rozwiążą, mogą ujawnić ekstrazyski.

Z ostatnich danych GUS, lepszych od czekiwanych, wynika, że polski przemysł nadal sobie radzi. Wśród spó- łek, które mogą to potwierdzić, wymieniane jest Mondi. Po słabszych kwartałach może pokazać dobry wynik z działalności operacyjnej. Jednym z faworytów analityków jest także PZ Cormay, producent odczynników diagnostycznych. Tomasz Jachowicz z DnB Nord liczy, że to będzie czarny koń czwartego kwartału. Nadal warto też śledzić największe polskie spółki. Analitycy liczą na przełamanie złej passy Biotonu. Nadal w formie powinien być BZ WBK. Warto też nadal bacznie śledzić spółki surowcowe — PKN Orlen i KGHM.

Tomasz Jachowicz

analityk DnB Nord

PZ Cormay

To może być czarny koń IV kwartału. Wyniki spółki w tym roku są coraz lepsze. Zarząd zapowiada, że spółka w przyszłym roku może podwoić przychody oraz zyski. PZ Cormay działa w ciekawej branży, ma w niej silną pozycję, co daje szansę na dalszy dynamiczny rozwój. Ostatnio doszła do skutku emisja prywatna spółki, która m.in. pozwoli na przejęcie szwajcarskiej firmy Orphee. Inwestycja ta pozwoli na przejęcie kanałów dystrybucji w 80 krajach oraz dostęp do nowoczesnych technologii związanych z produkcją aparatów hematologicznych. Można oczekiwać, że kurs spółki będzie poruszał się w trendzie wzrostowym.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Bioton

Sądzę, że Bioton najgorsze ma już za sobą. Inwestorzy powinni już oczekiwać poprawy wyników, która powinna nastąpić w 2010 r. Niewykluczone, że poprawa będzie widoczna już w IV kwartale tego roku. Trzeba jednak liczyć się z ewentualnymi rezerwami w IV kwartale, które spółka może zawiązać, by do końca wyczyścić bilans.

Mispol

Spółka o dużym potencjale. Ostatnio pojawił się w niej nowy prezes i nowy znaczący akcjonariusz. W I kwartale spółka przedstawi nową strategię, opartą na rozwoju organicznym oraz przejęciach. Na koniec 2009 r. spółka może zniwelować straty i zamknąć rok w okolicach zera.

Michał Marczak

dyrektor działu analiz DI BRE Banku

PKN Orlen, KGHM

Obie spółki powinny pokazać dobre wyniki. Spodziewam się, że do końca IV kwartału surowce powinny utrzymać się w cenie, co będzie sprzyjało w osiągnięciu wyższych zysków.

Mondi

Po słabym II i III kwartale oczekujemy poprawy. W tym kwartale wyniki na działalności operacyjnej spółki powinny być dużo lepsze. Generalnie IV kwartał powinien być dużo lepszy dla spółek produkcyjnych. Widać do po danych GUS, z których wynika, że produkcja rośnie szybciej, niż prognozowano. Kryzys wymusił na firmach produkcyjnych restrukturyzację.

Mostostal Warszawa, Budimex

Ogólne wyniki spółek budowlanych w III kwartale były nie najlepsze, ale wynikało to głównie z utworzonych rezerw. Jednak same wyniki operacyjne Budimeksu oraz Mostostalu były bardzo dobre. Przy okazji wyników z III kwartału warto jeszcze wspomnieć, że obie firmy zrobiły coś ciekawego — utworzyły rezerwy na realizowane kontrakty drogowe. Ich rozwiązanie może gwarantować ekstra- zyski.

Wojciech Szymon Kowalski

analityk Inwest Consulting

Mieszko

Spodziewam się trochę powtórki z Jutrzenki, która miała dobry III kwartał. Mieszko pod względem oferty na pewno nie odstaje od swego giełdowego konkurenta. Wyniki z III kwartału są lepsze niż z drugiego (świątecznego — Wielkanoc), mimo że lato tej branży raczej nie służy. Oczekuję kontynuacji tej tendencji. Liczę, że IV kwartał będzie lepszy od tego sprzed roku.

BZ WBK

Od początku kryzysu władze banku trzymają rękę na pulsie. Widać to w wynikach. Zapowiedzi głównego udziałowca (AIB), że będzie jeszcze lepiej, są jak najbardziej uzasadnione. Lepszych wyników można spodziewać się z działalności na rynku kapitałowym (fundusze itp.), która jeszcze w początkach roku takich nadziei nie dawała. To jeden z tych banków, który z kryzysu wyjdzie wzmocniony.

NG2

Tutaj najciekawsze są nie tyle wyniki z III kwartału, ile publiczna zapowiedź władz spółki, że IV kwartał ma być najlepszy w historii.

Marcin Materna

dyrektor działu analiz Millennium DM

Graal, Bakalland

Obie spółki są importerami, więc powinny skorzystać na mocniejszym złotym. Święta napędzają im sprzedaż.

IT, Handel

To branże, na które warto zwrócić uwagę, szukając ciekawych spółek. Koniec roku to dla nich czas żniw.

Tomasz Manowiec

analityk BM BGŻ

Ambra, Emperia, Farmacol Graal, Wawel

W tym kwartale będą wyróżniać się spółki sezonowe, które właśnie teraz osiągają najwyższą sprzedaż i wyniki. To firmy z branży handlowej, farmaceutycznej oraz spożywczej. Większą uwagę zwróciłbym na sprzedaż żywności oraz jej produkcję, ale w przypadku spółek typowo sezonowych. Okres zwiększonej zachorowalności sprzyja również sprzedaży leków, z czego korzystać powinni dystrybutorzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane