Szwajcaria: Credit Suisse zamroził pieniądze rosyjskich oligarchów

PAP
opublikowano: 23-08-2018, 12:48

Szwajcarski bank Credit Suisse pod presją amerykańskich sankcji wobec Rosji zamroził pieniądze rosyjskich oligarchów; w drugim kwartale br. było to około 5 mld franków - poinformował w czwartek portal Blick.

Zobacz więcej

Credit Suisse

Bloomberg

Portal wyraża opinię, że ta decyzja banku świadczy o obawie przed działaniami odwetowymi Waszyngtonu za współpracę z objętymi sankcjami USA Rosjanami i rosyjskimi firmami. Rzeczniczka Credit Suisse powiedziała w środę, że bank ten przestrzega sankcji we wszystkich krajach, w których prowadzi działalność. Nie ujawniła, których Rosjan pieniądze zostały zamrożone.

Reuters informuje, że dwa inne szwajcarskie banki - UBS i Julius Baer - również zapewniły, iż przestrzegają międzynarodowych sankcji, ale odmówiły ujawnienia, czy postąpiły podobnie jak Credit Suisse.

Blick odnotowuje, że jednym z klientów Credit Suisse był oligarcha Wiktor Wekselberg działający w branży metalurgicznej i naftowej. USA objęły go sankcjami.

Portal pisze, że dzięki tajemnicy bankowej, stabilności politycznej i atrakcyjnym miejscowościom wypoczynkowym, takim jak St. Moritz i Zermatt Szwajcaria „stałą się jedną z najważniejszych lokalizacji dla pieniędzy, które są wyprowadzane z Rosji”.

Zdaniem portalu takie środki, po jakie sięgnął Credit Suisse „mogą zaszkodzić opinii Szwajcarii jako bezpiecznej przystani dla bogatych Rosjan”. Blick przypomina, że w kwietniu resort finansów USA objął sankcjami siedmiu Rosjan i 12 rosyjskich firm, m.in. w związku z zarzutem ingerowania przez Rosję w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku.

Blick podkreśla, że sankcje USA nie dotyczą co prawda neutralnej Szwajcarii, ale większość szwajcarskich instytucji finansowych przestrzega ich, ponieważ są uzależnione od transakcji w amerykańskich dolarach.

Reuters przypomina, że w 2009 roku Credit Suisse musiał w ramach ugody z władzami USA zapłacić 500 milionów dolarów za interesy z Iranem objętym amerykańskimi sankcjami. W 2014 roku francuski bank BNP Paribas zgodził się zapłacić rekordową sumę 8,9 mld USD za naruszanie sankcji USA wobec Sudanu, Kuby i Iranu.

Agencja zwraca uwagę, że szwajcarski nadzór bankowy FINMA nie wymaga od banków tego kraju przestrzegania zagranicznych sankcji, ale też wskazuje na odpowiedzialność tych banków za minimalizowanie zagrożeń prawnych i wizerunkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Szwajcaria: Credit Suisse zamroził pieniądze rosyjskich oligarchów